Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do 18 października ZUS wyrówna tegoroczne czerwcowe emerytury i renty

Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna
Czerwcowi emeryci do 18 października będą mieli przeliczone swoje świadczenia. Dostaną spłatę różnicy.
Czerwcowi emeryci do 18 października będą mieli przeliczone swoje świadczenia. Dostaną spłatę różnicy. pixabay.com
Emerytury czerwcowe. Tegoroczni czerwcowi emeryci do 18 października będą mieli przeliczone swoje świadczenia. Dostaną spłatę różnicy.

Zobacz wideo: Trzy miesiące zwolnienia chorobowego, koniec raju dla symulantów.

ZUS wyrówna emerytury czerwcowe

Opublikowana została ustawa (Dz.U. 1621), która od 2021 roku na stałe reguluje sposób obliczania emerytur na wnioski składane w czerwcu.

Przepisy wchodzą w życie 18 września, od tej daty ZUS ma 30 dni na przeliczenie świadczeń. To wiadomość, na którą czekają wszyscy, którzy na emeryturę przeszli w czerwcu 2021 roku lub zostali na nią przeniesieni z urzędu, a także ci, którzy otrzymują rentę rodzinna po bliskim zmarłym po 31 maja 2021 roku.

Przeliczenia odbędą się z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać wniosków.

- Nie ma przy tym znaczenia, czy ZUS przyznał emeryturę na wniosek ubezpieczonego czy z urzędu, czyli bez wniosku, po rencie z tytułu niezdolności do pracy - dodaje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Na Kujawach i Pomorzu w czerwcu 2021 do oddziałów ZUS w Bydgoszczy i Toruniu wpłynęło 789 wniosków o przyznanie emerytury. - W tym są także wnioski od osób, które warunki do przyznania emerytury spełnią w lipcu - wyjaśnia rzeczniczka. - Przyznaliśmy 49 emerytur z urzędu po rencie z tytułu niezdolności do pracy.

Wyrównanie emerytur czerwcowych 2021

Zgodnie z ustawą z 24 czerwca O zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, emerytury przyznane na wniosek złożony po 31 maja 2021 r., emerytury przyznane z urzędu po 31 maja 2021 oraz renty rodzinne przyznane po osobach zmarłych po 31 maja 2021 będą przeliczone tak, jakby osoby te wniosek złożyły w maju - o ile będzie to dla nich korzystniejsze.

Ponowne obliczenie świadczenia i wypłata wyrównania nastąpi od dnia powstania prawa do świadczenia i jego wypłaty, nie wcześniej niż od 1 czerwca 2021 r.

W poprzednich latach osoby, które składały wniosek o emeryturę w czerwcu, otrzymywały świadczenie niższe, niż gdyby wystąpiły z takim wnioskiem np. w maju lub lipcu. - Nasze wyliczenia wskazują, że na dotychczasowych zasadach emerytura czerwcowa byłaby niższa od majowej o około 5 proc. oraz o 12 proc. od lipcowej. Daje to nawet kilkaset złotych miesięcznie, w zależności od wysokości emerytury - podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

ZUS ponownie przeliczy czerwcowe emerytury. Kto dostanie pieniądze?

Ilu osób dotyczy ta zmiana? W regionie - jak napisaliśmy wyżej - to niespełna 800 osób. Danych dotyczących kraju ZUS nie przedstawił. Wiadomo jedynie, że w 2018 i 2019 roku emerytury przyznane w czerwcu stanowiły ok. 1 proc. wszystkich przyznanych świadczeń. Ci, którzy mogli, decyzję o przejściu na emeryturę przekładali na lipiec.

Na konieczność zmian zasad obliczania emerytur na wnioski składane w czerwcu od dawna zwracali uwagę m.in. posłowie w składanych interpelacjach. W ubiegłym roku przepisy zmieniono incydentalnie, w związku z epidemią COVID-19, obecna zmiana obowiązuje już na stałe. Ale nie obejmuje świadczeń przyznanych wcześniej. Wiceminister polityki społecznej Stanisław Szwed powiedział, że gdyby przeliczyć wszystkie emerytury czerwcowe od 2009 r. (wtedy pojawił się niekorzystny przepis), kosztowałoby to ok. 4 mld zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska