Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do końca kwietnia musimy rozliczyć się z fiskusem. I choć robimy to już od kilkunastu lat, to popełniamy te same błędy

Jadwiga Aleksandrowicz [email protected] tel. 54 283 70 86 fot. SXC
Błędem jest np. automatyczne odliczanie kwoty 760 złotych za korzystanie z internetu, gdy według rachunków ta kwota jest niższa.
Błędem jest np. automatyczne odliczanie kwoty 760 złotych za korzystanie z internetu, gdy według rachunków ta kwota jest niższa.
Brak podpisów pod zeznaniami, błędy rachunkowe oraz źle wyliczone odpisy i ulgi to najczęstsze przyczyny poprawek w składanych przez podatników rocznych zeznaniach podatkowych.

Największą grupę podatników stanowią ci, którzy wypełniają PIT-37, czyli zeznanie podatkowe od osób fizycznych bez działalności gospodarczej. W Urzędzie Skarbowym spodziewają się, że podatnicy złożą w tym roku około 22 tys. wszystkich zeznań PIT.

- Do połowy kwietnia złożono ich około szesnastu tysięcy, o tysiąc więcej niż w ubiegłym roku o tej samej porze - mówi Violetta Krajewska, zastępca naczelnika US z Aleksandrowa Kujawskiego. Tradycyjnie najwcześniej PIT-y składają ci, którzy spodziewają się zwrotu nadpłaconego podatku. Dlatego najwięcej do tej pory złożono zeznań PIT 37 z ulgą z tytułu wychowania dzieci (ok. 4,5 tys. na łączną kwotę 5 mln 246 tys. złotych), z odpisami za internet (ok. 2700 zeznań) i z ulgą rehabilitacyjną (ok. 1300 zeznań).

Korekta zeznania podatkowego to nie rzadkość

Jednak czasem szybkie łożenie zeznania może przynieść przykre niespodzianki, zwłaszcza wtedy, gdy trzeba zrobić korektę zeznania, bo wtedy czas oczekiwania na zwrot pieniędzy liczy się od daty złożenia korekty. Korekty zaś „fundujemy” sobie najczęściej wówczas, gdy wypełniamy zeznanie na podstawie własnych informacji, nie czekając na wszystkie PIT 11, wystawiane przez płatników (zakłady pracy), licząc na to, że im wcześniej złożymy w „skarbówce” PIT, tym wcześniej otrzymamy zwrot oczekiwanej kwoty.

Czytaj też: Młodzi Socjaliści: Przedszkole powinno być dla każdego (zobacz wideo)

- Bywa, że podatnik złoży zeznanie, a za dzień lub dwa otrzymuje z zakładu pracy PIT 11. Często chce wycofać swoje zeznanie, żeby je poprawić. Ale to niemożliwe, ponieważ złożone do urzędu skarbowego zeznanie można poprawić wyłącznie poprzez korektę. To nie jest nasz wymysł, tylko wymogi ustawowe i musimy się do nich stosować - tłumaczy Helena Banasiak, kierownik referatu podatku dochodowego od osób fizycznych i podatków majątkowych.

Wymienia też najczęściej popełniane błędy, wśród których dominują te związane z ulgą rehabilitacyjną. - Wielu naszych podatników zapomina, że wydatki poniesione na rehabilitację muszą być albo udokumentowane rachunkami i fakturami, albo uprawdopodobnione, jeśli w grę wchodzi ryczałt w wysokości 2280 złotych - mówi przedstawicielka US. Ponadto trzeba mieć dochód, od którego można tę ulgę odliczyć, a nie zawsze kwota ulgi przekłada się na wysokość zwrotu, ponieważ zwrot uzależniony jest od wysokości potrąconego podatku.

Błędem jest też automatyczne odliczanie kwoty 760 złotych za korzystanie z internetu, gdy według rachunków ta kwota jest niższa.

Jak liczyć ulgi?

- Wielu podatników robi błąd, wpisując maksymalną kwotę, którą można odpisać, zamiast tej, jaka wynika z podsumowania rzeczywistych comiesięcznych wydatków - mówi Helena Banasiak.

Podobne błędy robią ci, którzy korzystają z ulgi na dzieci. Podatnicy nierzadko po prostu mnożą tę kwotę przez liczbę dzieci, uważając że - bez względu na wielkość podatku - po prostu należy się im wyliczona przez nich ulga.

Co nowego zaobserwowali pracownicy Urzędu Skarbowego w tym roku? - Mamy więcej zeznań przesłanych drogą elektroniczną bez podpisu kwalifikowanego. W ubiegłym roku było ich trzydzieści osiem, w tym jest ich już dziewięćdziesiąt, ale przypuszczamy, że najwięcej wpłynie ich w ostatnich dniach kwietnia - mówi Violetta Krajewska. Więcej ( o ok. tysiąc) niż w ubiegłym roku jest też zeznań z wykazanym odliczeniem 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Dotychczas podatnicy, złożyli 3440 zeznań PIT - 37, z których łączna kwota odliczenia na rzecz organizacji pożytku publicznego wyniosła 84.282,74 zł, natomiast w złożonych 417 zeznaniach PIT-36 i PIT-36L wykazano odliczenie w kwocie 36.494,41 zł

Czytaj też: - Płacimy takie same podatki, mamy te same obowiązki, dlaczego więc mamy być obywatelami gorszej kategorii?- mówią homoseksualiści.

Zostało 9 dni, by rozliczyć się z fiskusem. Aleksandrowski US, wychodząc naprzeciw tym, którzy jeszcze nie dopełnili tego obowiązku, organizuje w najbliższą sobotę (24 bm) w godz. 8.00 - 15.00 Dzień Otwarty, a od poniedziałku „skarbówka” będzie przyjmować zeznania roczne do godz. 18.00.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska