Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do końca stycznia trzeba złożyć ZUS IWA. Sprawdź, czy też musisz

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Fot. 123RF
Tylko do 31 stycznia określona grupa przedsiębiorców ma czas na złożenie informacji ZUS IWA z danymi potrzebnymi do ustalenia wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, wyjaśnia, że o tym, czy dany płatnik musi złożyć informację, decyduje kilka warunków. Zobowiązani są do tego jedynie przedsiębiorcy, którzy spełniają łącznie następujące warunki:

- byli zgłoszeni nieprzerwanie jako płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2017 roku i co najmniej jeden dzień w styczniu 2018 roku,

- w 2017 roku zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych,

- 31 grudnia 2017 roku byli wpisani do rejestru REGON.

- Jeśli nie spełniamy tego kryterium, to składka na ubezpieczenie wypadkowe w naszej firmie jest stała i do końca marca tego roku wynosi 1,8 proc. - mówi Krystyna Michałek.

Jaka wysokość składki
W dokumencie IWA trzeba podać następujące informacje: o liczbie zatrudnionych podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu, przeważającym rodzaju działalności gospodarczej według PKD, liczbie wypadków przy pracy zgłoszonych w ubiegłym roku oraz dane o liczbie zatrudnionych w warunkach zagrożenia.

- Od treści tego dokumentu zależy wysokość składek na ubezpieczenie wypadkowe, które przedsiębiorca będzie opłacał w okresie od kwietnia 2018 roku do marca 2019 roku - mówi Krystyna Michałek.

Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe jest zróżnicowana dla poszczególnych płatników składek w zależności od stopnia ryzyka i wynosi od 0,40 proc. do 3,6 proc. Składkę na ubezpieczenie wypadkowe w całości finansuje pracodawca.

Płatnicy, którzy składają pierwszy bądź drugi dokument ZUS IWA muszą ustalić wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe samodzielnie zgodnie z ich PKD. Natomiast płatnikom, którzy złożyli informację przynajmniej przez trzy ostatnie, kolejne lata kalendarzowe z rzędu, ZUS sam do 20 kwietnia ustali oraz poda wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Jakie świadczenia wypłacane są z ubezpieczenia wypadkowego
Świadczenia wypłacane z tego ubezpieczenia są związane z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Należne świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego to:

- Zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne, które jest wypłacane w wysokości 100 proc. pensji (średniej z 12 miesięcy).
Jeżeli po wyczerpaniu zasiłku chorobowego pracownik nadal będzie niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja będą rokowały odzyskanie zdolności do pracy, pracownikowi przysługiwało będzie świadczenie rehabilitacyjne. Świadczenie to wypłacane będzie przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy. O potrzebie świadczenia rehabilitacyjnego orzeka lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS.

- Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej - za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wynosi 809 zł. To stawka obowiązująca od 1 kwietnia 2017 roku do 31 marca 2018 roku. Oceny stopnia stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu dokonuje lekarz orzecznik ZUS. Ustala się to w procentach (np. 1 proc. stałego uszczerbku, 5 proc. itd.) w oparciu o stosowne przepisy prawa.

- Renta wypadkowa przyznawana, gdy w wyniku wypadku niemożliwa jest dalsza praca zawodowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska