MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do Polaków trafiło 27 mld zł zwrotów podatkowych. KAS podsumowała rozliczenia PIT za 2022 rok

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Podatnicy złożyli za 2022 rok ponad 20 mln deklaracji elektronicznych, to jest dużo ponad 90 procent wszystkich PIT-ów.
Podatnicy złożyli za 2022 rok ponad 20 mln deklaracji elektronicznych, to jest dużo ponad 90 procent wszystkich PIT-ów. KAS
Rodacy złożyli rekordowo 20 mln deklaracji elektronicznych. Zwroty podatkowe sięgnęły aż 27 mld zł - Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała 14 czerwca rozliczenia PIT za 2022 rok.

- 27 mld zł, czyli rekordowe zwroty są skutkiem obniżki podatków - mówił podczas konferencji prasowej (14 czerwca) Bartosz Zbaraszczuk, wiceminister finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

e-PIT to najpopularniejszy e-urząd

  • W przypadku 15,7 mln deklaracji podatnicy wykazali nadpłaty.
  • Zaś dopłaty podatku wyniosły 11,2 mld zł i dotyczyły 1,8 mln osób, przede wszystkim przedsiębiorców (rok wcześniej to było 14,9 mld zł i 4,9 mln osób).
  • Rekordowa liczba podatników rozliczała się elektronicznie. Najstarszy taki podatnik ma 102 lata!

- Złożono ponad 20 mln deklaracji elektronicznych, z czego 11, 9 mln w usłudze Twój e-PIT oraz ok. 8 mln w ramach e-Deklaracji i tylko 1,3 mln zeznań papierowych. Będziemy od nich odchodzić, nasz e-urząd skarbowy to najpopularniejszy elektroniczny organ administracji skarbowej - powiedziała Anna Chałupa, wiceminister i zastępca szefa KAS. - Chcielibyśmy, aby w podobny sposób mogli rozliczać się przedsiębiorcy wprowadzając jedyne dane, które nie są dostępne KrajowejAdministracji Skarbowej.

Zdaniem Anny Chałupy, rekordowo dużo pieniędzy trafi też do organizacji pożytku publicznego: - Z 1 do 1,5 procent podnieśliśmy odpis z podatku dla organizacji. Z tego powodu znacznie wzrosły kwoty dla nich.Szacujemy, że to będzie 1,5 mld zł. Jest to suma deklarowana i, żeby te pieniądze trafiły do OPP, musi ona do 30 czerwca do właściwego urzędu skarbowego zgłosić aktualny numer konta bankowego, a podatnik musi zapłacić do 30 czerwca 2023 r. podatek wynikający z PIT za zeszły rok - podkreśliła zastępca szefa KAS.

  • Przeciętna kwota zadeklarowana na rzecz OPP to 242,84 zł, zaś najwyższa to 750 aż tys. zł.

Katarzyna Prus-Malinowska, dyrektor Departamentu Relacji z Klientami w Ministerstwie Finansów podała, że średni zwrot z deklaracji wynosił 1 715,45 zł, a czas oczekiwania na zwrot to 19 dni. Najkrótszy zwrot trwał tylko jeden dzień.

W urzędzie skarbowym zapłacisz BLIKIEM

Urzędnicy KAS polecali płatność podatku PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy (e-US) i usłudze Twój e-PIT za pomocą systemu BLIK. Działa od 20 lutego br.

Krajowa Administracja Skarbowa udostępniła system płatności mobilnej osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej i przedsiębiorcom (chodzi o: PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-39).

Uruchomienie BLIK w e-US było możliwe dzięki współpracy Ministerstwa Finansów z operatorem BLIK i Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Dodajmy przy okazji, że np. od kwietnia 2021 roku działa też usługa, która umożliwia dostęp do informacji o zwrotach z podatków PIT i VAT. Użytkownik może samodzielnie sprawdzić datę dokonania zwrotu i czy nadpłata zastała zaliczona na inne zobowiązania podatkowe. Usługa jest dostępna wyłącznie w serwisie e-Urząd Skarbowy na podatki.gov.pl. W e-Urzędzie Skarbowym klienci KAS mają dostęp m.in. do usługi Twój e-PIT, e-mikrofirmy, wykazu mandatów karnych. Mogą zrealizować płatności online do organów podatkowych i zobaczyć historię wpłat. Sprawdzą również swoje dane osobowe, które posiada urząd skarbowy. Serwis jest czynny 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska