Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do rywalizacji stanęły tylko bydgoskie uniwersytety

(km)
fot. sxc.hu
Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu jest najlepszą niepaństwową uczelnią biznesową w województwie. Tak wynika z rankingu tygodników "Wprost" i "Dlaczego?". UMK nie ma w nim w ogóle.

WSB nie po raz pierwszy plasuje się na pozycji regionalnego lidera wśród szkół niepublicznych. Jej rektor prof. Jan Głuchowski, który wiele lat przepracował na UMK, zawsze jednak podkreśla, że "Bankowa" nigdy nie próbuje porównywać się z bogatymi w tradycję uniwersytetami. Na rynku edukacyjnym radzi sobie jednak znakomicie i szczyci się tym, że ma aż 1200 studentów na samych studiach podyplomowych. Prowadzi ich ponad 20, podczas gdy uniwersytety borykają się z niedoborem kandydatów.

W WSB europeistykę studiuje Wojtek Lisik. - Ten kierunek jest też na UMK, ale tutaj program wydaje mi się atrakcyjniejszy - tłumaczy swój wybór.
UMK nie wziął udziału w rankingu "Wprost". Dr Marcin Czyżniewski, rzecznik uniwersytetu wyjaśnia: - Jest bardzo dużo rankingów. Bez przerwy dostajemy jakieś oferty. My, tradycyjnie, skupiamy się na tym, który przygotowują "Rzeczpospolita" i "Perspektywy".

Do tego stanęły natomiast bydgoskie uczelnie. Wyższa Szkoła Gospodarki uplasowała się na dziewiątej pozycji w kraju wśród niepublicznych uczelni biznesowych (WSB na siódmej). W wykazie uczelni publicznych Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy jest 15., a Uniwersytet Kazimierza Wielkiego 25.

Dr Wojciech Chmara, rzecznik UTP mówi: - Myślę, że naszym największym sukcesem jest to, że przygotowujemy absolwentów do kariery zawodowej. Jesteśmy uczelnią technologiczną i kształcimy inżynierów, a w regionie ich brakuje. Przy szkole istnieje "konwent", który skupia przedstawicieli administracji i prezesów największych firm w regionie. Staramy się wsłuchiwać w to, co mają do powiedzenia i nadążać za ich oczekiwaniami.

Katarzyna Pieruszyńska, studentka I roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UKW nie do końca jest zadowolona ze swojego wyboru: - Mam tylko trzy przedmioty kierunkowe. Liczę, że na wyższych latach będzie ich więcej. Stawiam też na praktyki.

Ranking "Wprost", jak pisze redakcja, ma pokazywać "realną wartość wiedzy zdobywanej na polskich uczelniach". Jego autorzy pytali m.in. o współpracę szkół z przedsiębiorcami, zatrudnienie absolwentów i programy w językach obcych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska