https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matury 10, 15, a nawet 25 lat temu w Kujawsko-Pomorskiem. Zobacz jak wyglądały - stare zdjęcia z kilku miast

Karolina Rokitnicka
Mamy archiwalne zdjęcia z egzaminów dojrzałości w Toruniu, Włocławku, Golubiu-Dobrzyniu, Rypinie, Grudziądzu. Zobaczcie, jak dawniej przebiegała matura i jak zmienili się sami maturzyści. Na zdjęciu egzamin w Liceum Ziemi Kujawskiej we Włocławku
Mamy archiwalne zdjęcia z egzaminów dojrzałości w Toruniu, Włocławku, Golubiu-Dobrzyniu, Rypinie, Grudziądzu. Zobaczcie, jak dawniej przebiegała matura i jak zmienili się sami maturzyści. Na zdjęciu egzamin w Liceum Ziemi Kujawskiej we Włocławku Wojciech Alabrudziński
Przed nami maturalny maraton. Z tej okazji prezentujemy jak egzaminy maturalne wyglądały w regionie na przestrzeni ćwierć wieku. Mamy archiwalne zdjęcia z egzaminów dojrzałości w Toruniu, Włocławku, Golubiu-Dobrzyniu, Rypinie, Grudziądzu. Zobaczcie, jak dawniej przebiegała matura i jak zmienili się sami maturzyści.

W ciągu ostatniego ćwierćwiecza forma matury ulega zmianom. Gruntowną reformę zapoczątkowano w 1999 roku.

- Mój rocznik miał „przejściową maturę” w 2002 roku. Najpierw była wersja, że będziemy zdawać nową maturę, później że jednak starą. I tak na zmianę rozwiązywaliśmy testy i pisaliśmy rozprawki. Ostatecznie zdecydowano o wprowadzeniu pewnych elementów nowego egzaminu. Np. na ustnym egzaminie z języka polskiego można było zastąpić jedno z trzech pytań prezentacją przygotowaną wcześniej na temat wybrany z puli – wspomina pan Marcin.

W wyniku przeprowadzonej reformy dopiero w 2005 roku tzw. stara matura została zastąpiona nowym egzaminem maturalnym. Jego organizacją zajmują się komisje egzaminacyjne — centralna (CKE) i okręgowe (OKE). Wprowadzono podział egzaminów na dwa poziomy - podstawowe i rozszerzone. Wyniki już nie są podawane w szkolnej skali 1-6, a w procentach. Od roku 2014/2015 wyniki prezentowane są również w centylach. Od 2017 roku formuły matury odnoszą się do różnych podstaw programowych.

Dzięki nowej maturze, nie trzeba zdawać egzaminów na studia.

Z czym mierzyli się maturzyści na egzaminach z języka polskiego w ostatnim ćwierćwieczu?

Matura 2001

„Granica” Zofii Nałkowskiej oraz analiza porównawcza wierszy Adama Mickiewicza i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej to tematy, które pojawiły się na maturze z języka polskiego w 2001 roku. Wrażeniami tuż po egzaminie podzielił się Tomasz Olewnik, absolwent klasy matematycznej w V LO w Toruniu, który to właśnie testu z polskiego obawiał się najbardziej.

- Cały weekend poświęciłem na intensywne powtórki do tego egzaminu. Zaskoczenia nie było - w arkuszu znalazła się zarówno liryka jak i epika. Ja wybrałem charakterystykę Justyny z „Granicy” Zofii Nałkowskiej. Myślę, że źle nie poszło, tym bardziej że tę lekturę omawialiśmy w szkole stosunkowo niedawno - opowiada Tomek.

Matura 2009

Sytuacja ludzi starszych na wsi na podstawie fragmentu "Chłopów" oraz charakterystyka porównawcza bohaterek "Pana Tadeusza": Telimeny i Zosi - to tematy, jakie mieli do wyboru maturzyści w roku 2009, pisząc eseje na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Abiturienci musieli także rozwiązać test na czytanie ze zrozumieniem, odnoszący się do tekstu na temat hipnozy.

Czytaj w serwisie:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska