- W ubiegłym roku w Międzynarodowym Kongresie Azjatyckim wzięło udział około 600 osób, podobnie będzie teraz - zapowiada Kinga Sołowiej, sekretarz Kongresu. I wylicza: - W tym momencie na liście zarejestrowanych jest 300 uczestników, ponadto swój udział zapowiedziało także 36 dyplomatów, w tym dziesięciu ambasadorów oraz 34 gości honorowych. Do tego dochodzą jeszcze osoby, które skorzystają z darmowych imprez towarzyszących, np. Dnia Indii czy pokazu filmu koreańskiego. Odbędzie się również sześć seminariów naukowych w Toruniu, Wilnie i Warszawie.
Pomysły i doświadczenia
Tak duża liczba uczestników jest nieprzypadkowa.
Kongres jest najważniejszym w Europie Środkowej wydarzeniem naukowym, kulturalnym i biznesowym poświęconym Azji. Już od dwunastu lat udział w nim biorą badacze i eksperci, politycy, dyplomaci oraz przedsiębiorcy. Rozmawiają o polityce, gospodarce, inwestycjach, innowacjach, współpracy międzynarodowej i kulturze. Dzielą się pomysłami i doświadczeniami. Renoma rośnie co roku - od 2014 wydarzenie ma status międzynarodowego Kongresu.
Tegoroczna edycja w grodzie Kopernika rozpocznie się 15 maja (środa), potrwa do 17 maja.
Owocami są kontakty i książki
W tym roku wykład inauguracyjny poprowadzi dr Kim Joon Hyung, wybitny koreański naukowiec, który specjalizuje się w teoriach stosunków międzynarodowych. Jest autorem licznych artykułów naukowych, głównie na temat polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych i kwestii jądrowych w Korei Północnej.
Dodajmy, że rezultatem Kongresu są licznie nawiązane kontakty, ale i kolekcja książek dotyczących państw azjatyckich i współpracy między Europą a Azją. Ukazują się one w serii Biblioteka Azji i Pacyfiku Wydawnictwa Adam Marszałek.
Głównym organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Azji i Pacyfiku we współpracy z Centrum Badań Wschodnich, Fundacją Wspierania Współpracy Międzynarodowej im. Prof. Czesława Mojsiewicza, Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, Wydziałem Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Unwiersytetu Warszawskiego, Urzędem Marszałkowskim, Urzędem Miasta Torunia i miejską jednostką - Centrum Wsparcia Biznesu.
Towarzystwo Azji i Pacyfiku zostało założone w 1996, a reaktywowane w 2006 pod kierownictwem dr. Adama Marszałka.
