Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobra izolacja domu na lato i zimę

Józef Lonczak , Nowiny24
Jeśli izolacja ścian, zostanie wykonana fachowo, to zapewni to optymalną temperaturę we wnętrzu domu zarówno latem i zimą.
Jeśli izolacja ścian, zostanie wykonana fachowo, to zapewni to optymalną temperaturę we wnętrzu domu zarówno latem i zimą. (Fot. Darek Danek)
Eksperci budowlani są zgodni. Warto zdecydować się na termomodernizację. Jeśli izolacja ścian i dachu (stropodachu) zostanie wykonana fachowo, to wówczas można liczyć na optymalną temperaturę w sezonie letnim i zimowym.

Komfort i oszczędności

Natomiast budynek, który będzie spełniał lub nawet przewyższał normy cieplne sprawi, że jego mieszkańcy odczują nie tylko większy komfort. Dodatkowo zaoszczędzą minimum kilkaset złotych rocznie na ogrzewaniu.

Ci, którzy nie pomyśleli o izolacji zewnętrznej domu powinni rozważyć to czym prędzej. Nie dość, że zimą będą nadal marznąć lub płacić wysokie rachunki za ogrzewanie, to latem podczas upałów będą zmuszeni pocić się we własnym domu. Czekać nie warto także dlatego, że ceny surowców energetycznych rosną nieustannie i taniej po prostu nie będzie.

Realnie można zmniejszyć wydatki jeśli ograniczymy zużycie energii właśnie poprzez termomodernizację. Jeśli okna są stare to także je należy wymienić.
W naszych warunkach klimatycznych podstawowym materiałem chroniącym nasze domy przed wymianą ciepła jest styropian. Tylko przy budynkach wysokich musi być stosowana wełna mineralna. Ten ostatni materiał (tylko w formie mat rozprężających się) jest powszechnie stosowany na docieplanie poddaszy użytkowych.

Ważna jakość materiałów

Znawcy tematu przypominają tylko, że wybór styropianu i klejów ma duże znaczenie dla jakości i trwałości izolacji.

- Ci, którzy przeprowadzą odpowiednią termoizolację markowym styropianem, mogą latem schronić się przed upałem we własnych domach. Jest w nich po prostu chłodniej. Zimą zapłacą mniej za ogrzewanie i będą mieć ciepło. To się opłaca - zapewniają eksperci z Centrum Informacyjnego Termo Organiki.

Straty energii nawet do 50 proc. spowodowane są przenikaniem ciepła przez niezabezpieczone termicznie ściany. Latem ciepło przenika do wewnątrz pomieszczeń, a zimą z nich ucieka.

Kto w letni upał mógł odwiedzić znajomych, mieszkających w przedwojennej kamienicy, wie w czym rzecz. Ściany przedwojennych budynków o grubości ponad 54 - 80 cm tworzą grubą warstwę izolacyjną. Dzięki temu mieszkania są chłodniejsze niż w tradycyjnych nieocieplonych budynkach.

Trzeba "otulić" ściany

Na szczęście, dzięki współczesnym technologiom, także nowoczesne budynki o cieńszych ścianach mogą oprzeć się upałom latem i zapewnić komfort cieplny zimą. Trzeba tylko "otulić" ściany zewnętrzne odpowiednio grubą warstwą styropianu, a wtedy osiągną walory izolacyjne tak, jak grube przedwojenne mury.

Na przykład izolacja wykonana z markowego kropkowanego styropianu, o grubości 9 cm, chroni skutecznie, jak betonowy mur o grubości... 380 cm (!) - wyliczyli specjaliści z Centrum Informacyjnego Termo Organiki.

W związku z tym, że najczęściej stosujemy styropian o gr. 10 cm, to ta ochrona jest jeszcze większa.

Latem bez klimatyzacji

- W dobrze ocieplonym domu nie będzie co prawda zimno jak w średniowiecznym zamku, ale na pewno o wiele chłodniej niż w budynku bez odpowiedniej warstwy izolacji termicznej - mówi Krzysztof Krzemień z Termo Organiki, największego polskiego producenta płyt styropianowych.

- Ci którzy chcą mieć odpowiedni mikroklimat w swoim domu, a nie chcą wydawać majątku na klimatyzację, powinni zabezpieczyć swój dom termicznie. Zysk jest podwójny, bo przecież zimą zapłacą mniej za ogrzewanie.

Sezon budowlany jest właśnie w pełni, warto pomyśleć o wykonaniu termoizolacji ścian budynku jeszcze w tym roku. Stracić na tym nie można. Warto też pamiętać, że termomodernizacja jest świetną okazją do wizualnego odnowienia budynku - warstwa izolacji termicznej pozwala zamaskować ewentualne nierówności i pęknięcia ścian, natomiast tynk zewnętrzny nadaje elewacjom nowy wygląd.

Źródło:
, Nowiny24:Dobra izolacja domu - chłodniej w lecie, cieplej w zimie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska