MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dobre. Realizowany jest projekt budowy ścieżki rowerowej

Jolanta Młodecka
fot. sxc
Ścieżka dla rowerzystów i pieszych połączy cztery gminy i dwa powiaty. Formalności związane z realizacją tej inwestycji już trwają.

Dofinansowanie z Unii Europejskiej

Prawie 28 kilometrów połączy cztery gminy powiatu aleksandrowskiego i radziejowskiego. Są to gminy: Dobre, Koneck, Radziejów i Zakrzewo. Ścieżka będzie wiodła starym torowiskiem kolejki wąskotorowej Kolejka - niegdyś przysłowiowy system nerwowy gospodarki związanej przede wszystkim z przerobem buraków i produkcją cukru, straciła swe transportowe funkcje. Na Kujawach znikają cukrownie, więc i "cukrownicze" kolejki nie mają racji bytu. Zarośnięte torowiska mogą jednak być wykorzystane do zbudowania na nich ścieżki dla rowerzystów i dla pieszych.

Jest to przedsięwzięcie wieloetapowe i kosztowne. - Dlatego w naszym wieloletnim programie rozwoju do roku dwa tysiące piętnastego uwzględniliśmy tę inwestycję - mówi wójt Henryk Gapiński - Będziemy się bowiem starali o dofinansowanie z programów unijnych, ale wcześniej w naszym budżecie musimy mieć na to pieniądze.

8 kilometrów za półtora miliona

W przypadku Dobrego chodzi o 1,5 mln złotych na budowę odcinka o długości 8 kilometrów. Pozostałe gminy poniosą inne koszty, w zależności od długości ścieżki. I każda musi zapewnić w swoim budżecie odpowiednie środki. Następnie, już wspólnie, jak porozumienie gmin budujących ścieżkę pieszo-rowerową mogą starać się o dofinansowanie z programu unijnego, a jest się o co starać, bo dofinansowanie może wynieść nawet 75 procent.

Trwa wycena gruntów

Obowiązki między udziałowców zostały podzielone, i na przykład Dobre zajmie się zredagowaniem wniosku do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie przedsięwzięcia. Ale to dopiero w 2011 r., wtedy takie wnioski będą przyjmowane. Tymczasem trwa wycena gruntów bo gminy jak na razie tylko je dzierżawią i nie są ich właścicielami. Gdy sprawy znajdą się u notariusza, gminy przejmą tereny, można będzie przystąpić do właściwej budowy ścieżki rowerowej i całej towarzyszącej infrastruktury, takiej jak przystanki, oświetlenie, oznakowanie, itp.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska