Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobre wieści z toruńskiego USC. Rodzi się nas więcej

Lech Kamiński/archiwum
Z liczbą urodzeń wzrosła liczba tzw. transkrybowanych aktów urodzenia, dotyczących dzieci, które przyszły na świat za granicą, a których rodzice wciąż zameldowani są w Toruniu
Z liczbą urodzeń wzrosła liczba tzw. transkrybowanych aktów urodzenia, dotyczących dzieci, które przyszły na świat za granicą, a których rodzice wciąż zameldowani są w Toruniu Lech Kamiński/archiwum
W 2014 r. powitaliśmy na świecie 3709 małych torunian.

Wskaźnik urodzeń w naszym mieście po raz pierwszy od kilku lat drgnął w górę. W 2014 r. Urząd Stanu Cywilnego wydał 3709 aktów urodzenia, o 216 więcej niż rok wcześniej. Przedtem tendencja była spadkowa, choć różnice nie były znaczące (dla porównania - w 2011 r. na świat przyszło 3635 małych torunian, a w 2012 r. - 3545). - Nigdy nie narzekaliśmy na liczbę urodzeń - mówi Ewa Orłowska, zastępca kierownika USC w Toruniu. - Podczas gdy w kraju widoczny był wyraźny spadek, u nas liczba dzieci utrzymywała się na podobnym poziomie. Ale ostatni wzrost oczywiście bardzo cieszy.

Optymiści powinni jednak zachować ostrożność - wraz z liczbą urodzeń wzrosła liczba tzw. transkrybowanych aktów urodzenia, dotyczących dzieci, które przyszły na świat za granicą, a których rodzice wciąż zameldowani są w naszym mieście.

Wśród nowo narodzonych torunianek, podobnie jak w poprzednim roku, niepodzielnie panują Lenki - przybyło ich aż 104. Nie zmieniła się zresztą cała pierwsza piątka najpopularniejszych imion żeńskich. Za Leną znalazły się: Julia (w 2014 r. takie imię nadano 89 dziewczynkom), Zuzanna (83), Zofia (76) i Maja (75). Większe przetasowania nastąpiły wśród imion męskich. W 2014 r. rodzice najchętniej nazywali swoich synów Jan (to imię otrzymało 91 chłopców). Na drugim miejscu uplasował się wcześniejszy lider - Jakub (77). Trzeci był Szymon (64), a za nim ex aequo - Antoni i Franciszek (62). Z grona najpopularniejszych imion wypadły Kacper i Filip.

Czytaj także: Bartosz i Wiktoria już nie są w czołówce. Teraz najpopularniejsze imiona to Zuzanna i Jakub
W podsumowaniu 2014 r. w urzędzie stanu cywilnego można znaleźć więcej ciekawostek. Liczba zawartych małżeństw utrzymała się na podobnym poziomie jak rok wcześniej (1023 w 2014 r. i 1004 w 2013), wzrosła natomiast liczba ślubów cywilnych, która przewyższyła liczbę ślubów konkordatowych. W ubiegłym roku w urzędzie ślub zawarły 462 pary (w 2013 r. było ich 407), a w kościele - 446 par (492). Pozostała liczba dotyczy aktów małżeństwa transkrybowanych, czyli związków zalegalizowanych za granicą.

W Toruniu na ślubnym kobiercu obcokrajowców również nie brakowało. W zeszłym roku w naszym mieście małżeństwo zawarło 11 obywateli innych państw, najczęściej Wielkiej Brytanii, Francji i Norwegii. W nowym roku urzędnicy mają już dwa kolejne zgłoszenia od par mieszanych.

2015 to rok zmian dla petentów USC. Od 1 marca możliwe będzie zawarcie małżeństwa poza urzędem stanu cywilnego (teraz dzieje się tak tylko w szczególnych wypadkach), ale za taki przywilej małżonkowie zapłacą tysiąc zł.

W tym samym terminie w życie wchodzi przepis umożliwiający nadawanie dzieciom imion obcego pochodzenia. Tak jak dotąd, przy wyborze imienia rodzice będą musieli pamiętać, że nie może być ono zdrobniałe, uwłaczające ani ośmieszające.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska