- Ostatnio mówi się o tych zmianach w prawie zakładających, że można będzie się rozwodzić bez orzeczenia sądu - mówi pani Krystyna Bartkowiak z Bydgoszczy, która skontaktowała się z naszą redakcją.
Czytelniczka liczy, że podobne rozwiązanie ułatwiłoby życie tym parom, które chcą się rozstać, ale nie mają problemu, na przykład z podziałem majątku. Według niej jednak, potencjalnie w proponowanym akcie prawnym znajduje się pewne zagrożenie. I to dotyczące zupełnie innej sfery.
- Czy to nie jest tak, że jeśli takie przepisy weszłyby w życie, pojawiłaby się furtka dla przeróżnych osób, które chciałyby szybko i bezproblemowo uzyskać obywatelstwo? Przecież to tez pole do nadużyć - mówi pani Krystyna. - Każdy przecież może zostać "bezproblemowym" mężem albo żoną na rok, przyjąć za to ładne pieniądze, a potem zgodzić się rozstać. Dwie strony zadowolone, tylko prawo dziurawe.
Zamiast w sądzie, w Urzędzie Stanu Cywilnego
Dla porządku zatem warto wyjaśnić, o jakie zmiany w prawie chodzi. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt zmian w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Zmiana dotyczy istotnie możliwości wprowadzenia przepisów, na mocy których, w pewnych przypadkach dopuszczalne byłoby uzyskanie rozwodu bez konieczności orzeczenia sądu.
"Rozwiązanie małżeństwa następowało będzie w drodze czynności podejmowanych przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, który będzie weryfikował spełnienie ustawowych przesłanek rozwodu pozasądowego i dokona odpowiednich wpisów w rejestrze stanu cywilnego" - czytamy w projekcie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Co z parami, które nie mają obywatelstwa?
Ponadto, w proponowanej ustawie zaznaczono, że z uwagi na "zasady trwałości małżeństwa i dobra dziecka", przewiduje się określone "ograniczenia w dostępie do procedury pozasądowej". Z nowej procedury zatem będą mogły skorzystać wyłącznie pary małżeńskie, które nie posiadają dziecka i mają "co najmniej" roczny staż małżeństwa.
W kontekście okoliczności, o której wspomina nasza Czytelniczka, z kolei twórcy projektu zaznaczają: "Ze względu na reguły prawa prywatnego międzynarodowego i międzynarodowego postępowania cywilnego zakłada się, że z rozwodu pozasądowego będą mogli skorzystać tylko małżonkowie będący oboje obywatelami polskimi albo małżonkowie nieposiadający wspólnego obywatelstwa, którzy mają miejsce zamieszkania w Polsce".
Projekt co do zasady ma wejść w życie po trzech miesiącach od czasu zamieszczenia treści ustawy w Dzienniku Ustaw.
