Spis treści
Paproć – modna roślina
Paprotka to roślina, która wraca do łask i znów staje się modna. Doskonale prezentuje się w każdym wnętrzu, ma ciekawy pokrój oraz ładny, intensywny kolor liści. Dodatkowo świetnie oczyszcza powietrze, produkuje tlen, a także może zwiększać wilgotność w pomieszczeniu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na uprawę paprotek w domu.
Warto zaznaczyć, że paprotka występuje w wielu odmianach o bardzo nietypowych nazwach: Do najpopularniejszych gatunków należą: nefrolepis wysoki, niekropień, płaskla (zwana łosimi rogami), czy zanokcica gniazdowa.
Paprotka – warunki uprawy
Zapewnienie paprotce idealnych warunków uprawy to gwarancja sukcesu! Dlatego też należy zadbać o właściwe stanowisko, oświetlenie, regularne podlewanie i nawożenie rośliny. Co najbardziej lubią paprotki?
- Stanowisko: paprotki lubią ciepło i wilgoć. Powinno się je stawiać z dala od okien i drzwi, ponieważ roślina źle znosi przeciągi. Roślina możne rosnąć w półcieniu lub na stanowisko z delikatnym, rozproszonym światłem, jednak nie możemy jej wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
- Gleba: paprotki lubią bogate w składniki odżywcze żyzne gleby. Powinny być przy tym przepuszczalne i lekko kwaśne. W sklepach można znaleźć gotowe mieszanki dedykowane paprociom – z dodatkiem torfu, próchnicy oraz piaski.
- Podlewanie: paprotki lubią mieć stale wilgotną glebę, jednak zarówno przesuszenie, jak i przelanie może skutkować obumarciem rośliny. Najlepsza do podlewania będzie odstana lub przefiltrowana woda w temperaturze pokojowej.
- Zraszanie: paprotki nie lubią suchego powietrza, więc ich liście można przecierać mokrą szmatką lub je zraszać. Jest to szczególnie ważne w okresie grzewczym, kiedy powietrze w domu jest gorące i suche.
- Nawożenie: nawożenie jest bardzo ważne – to klucz do zdrowej rośliny! Bez dawki odżywczych składników nasza paprotka będzie marnieć i usychać.
Najlepszy trick na piękną paprotkę
Jaki jest najlepszy i najskuteczniejszy trick na piękne paprocie w doniczce? To bez dwóch zdań stosowanie dobrego nawozu. Można taki nabyć w sklepie ogrodniczym, jednak lepiej jest go wykonać samodzielnie.
Dlaczego? Domowy nawóz będzie tak samo skuteczny jak ten profesjonalny, ale łagodniejszy w działaniu (brak obaw o przenawożenie), nie wymaga rozcieńczania, a koszt jego wykonania jest bliski 0. W naszej galerii znajdziesz najlepszy przepis na odżywkę do paproci, która od razu wzmocni twoją roślinę!