Dodatkowe pieniądze dla matek z emeryturą EWK. Komu należy się to świadczenie?

Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna
Matki-emerytki EWK opiekujące się niepełnosprawnymi dziećmi dostana wyrównanie, jeśli mają niskie świadczenia (zdjęcie ilustracyjne).
Matki-emerytki EWK opiekujące się niepełnosprawnymi dziećmi dostana wyrównanie, jeśli mają niskie świadczenia (zdjęcie ilustracyjne). Archiwum
Udostępnij:
Matki-emerytki, opiekujące się niepełnosprawnymi dziećmi (najczęściej już dorosłymi) mogą otrzymać świadczenie wyrównawcze z ZUS. Przysługuje ono, jeśli pobierana wcześniejsza emerytura (EWK) jest niższa od świadczenia pielęgnacyjnego.

Matki, które są na wcześniejszej emeryturze (EWK) i opiekują się niepełnosprawnymi dziećmi mogą ubiegać się o jej wyrównanie do wysokości świadczenia pielęgnacyjnego. Dzięki temu nie mają już być pokrzywdzone.

Przepisy ustawy o świadczeniu wyrównawczym dla osób uprawnionych do wcześniejszej emerytury z tytułu opieki nad dziećmi wymagającymi stałej opieki (taki jest tytuł tego aktu prawnego) weszły w życie od 1 stycznia br. (Dz.U 2021 poz. 2314)

Dla wielu emerytów EWK - głównie są to kobiety, bo przede wszystkim one wcześniej rezygnowały z pracy, by opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem - oznacza to kilkaset złotych więcej do emerytury co miesiąc. Świadczenie wyrównawcze ma bowiem uzupełnić otrzymywaną wcześniejszą emeryturę tak, by jej wysokość (brutto) była równa świadczeniu pielęgnacyjnemu. Od stycznia br. świadczenie pielęgnacyjne wynosi 2 119 zł miesięcznie.

Świadczenie wyrównawcze - dla kogo

Ustawa jasno określa, kto ma prawo do wyrównania. Trzeba spełnić łącznie trzy warunki:

  • być uprawnionym do wcześniejszej emerytury na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 1989 r. w sprawie uprawnień do wcześniejszej emerytury pracowników opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki
  • w dalszym ciągu opiekować się tym dzieckiem
  • pobierana emerytura jest niższa od świadczenia pielęgnacyjnego.

Przy czym do wysokości emerytury wlicza się też otrzymywane dodatki (z wyjątkiem dodatku pielęgnacyjnego) oraz ewentualne świadczenia i dodatki przyznane przez zagraniczne instytucje emerytalno-rentowe (także z wyjątkiem dodatku pielęgnacyjnego).
Świadczenie uzupełniające to różnica między wysokością świadczenia pielęgnacyjnego (od stycznia br. wynosi ono 2 119 zł miesięcznie) a wysokością (brutto) otrzymywanej emerytury.

Aby otrzymać świadczenie wyrównawcze należy złożyć do ZUS wniosek ESWK. Druk można pobrać ze strony internetowej ZUS lub otrzymać w placówce.

UWAGA! Kto chce otrzymać wyrównanie od stycznia musi złożyć wniosek do końca lutego. ZUS te dokumenty rozpatrzy do końca marca. Pieniądze wypłaci razem ze zwaloryzowaną emeryturą.

Z ustawy może skorzystać ok. 25 tys. osób. W 2019 roku przeciętna wysokość emerytury EWK wnosiła ok. 1400 zł brutto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie