Obowiązek tworzenia ZFŚS dotyczy on firm zatrudniających co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty lub jeśli z wnioskiem o utworzenie funduszy wystąpiła zakładowa organizacja związkowa – dotyczy to przedsiębiorstw zatrudniających od 20 do 50 osób. Obowiązek tworzenia takiego funduszu spoczywa ponadto na wszystkich jednostkach budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych.
– Środki odkładane w ramach ZFŚS muszą być gromadzone przez pracodawcę na osobnym rachunku bankowym i wykorzystane na wsparcie socjalne pracowników. Firmy, które w tym wyjątkowym czasie planują docenić i zmotywować pracowników wykorzystując w tym celu ZFŚS muszą pamiętać, że zgodnie z obowiązującym prawem wartość świadczeń finansowanych z tego funduszu powinna być zróżnicowana i uzależniona od sytuacji rodzinnej, materialnej i życiowej zatrudnionych. Warunki przeznaczania środków pochodzących z ZFŚS na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej pracodawca określa w regulaminie – mówi Katarzyna Turska z Sodexo Benefits and Rewards Services Polska.
Przykładem świadczenia pieniężnego są ryczałty pieniężne wypłacane na wypoczynek urlopowy, popularnie określane mianem wczasów pod gruszą.
Dodatkowe pieniądze na urlop 2020. Dla kogo bon 1000 plus?
Jeśli do tego dojdą obiecane przez rząd bony 1000 plus można być pewnym, że tegoroczne wakacje przynajmniej dla wielu Polaków będą tańsze niż wcześniejsze.
1000 plus, czyli tzw. bon turystyczny otrzymają od swojego pracodawcy osoby zatrudnione na umowę o pracę i zarabiające poniżej 5200 zł brutto miesięcznie. 1000 plus ma być przyznawane co roku. Bon ma mieć formę przedpłaconej karty elektronicznej. Celem programu ma być wsparcie polskiej branży turystycznej po kryzysie wywołanym epidemią koronawirusa.
Taki bon będzie w 90 proc. sfinansowany z budżetu państwa, 10 proc. to będzie wkład własny pracodawcy.
źródło: AIP
