https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2020 - nowe przepisy. Rodzice mogą z ZUS dostać spłatę pieniędzy

Małgorzata Stempinska
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2020. Rodzice mogą z ZUS dostać spłatę pieniędzy.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2020. Rodzice mogą z ZUS dostać spłatę pieniędzy. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2020. Zapomnieliście złożyć wniosku o dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Nic straconego! Roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje. Jeśli się spóźnicie, pieniądze przepadną.

Zobacz wideo: Osocze ozdrowieńców pod lupą badaczy

Zadzwoniła do nas pani Agnieszka z pow. bydgoskiego.

- Mój syn ma pięć lat. Obecnie nie pracuję i korzystam z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. W kwietniu również nie pracowałam, ale z zasiłku nie korzystałam, bo nie wiedziałam o takiej możliwości. Czytałam w "Pomorskiej", że rodzice dzieci mogą się ubiegać o spłatę zasiłku opiekuńczego. Ile jest na to czasu? Jakie dokumenty muszę złożyć do ZUS? - pyta Czytelniczka.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - kiedy roszczenie się przedawnia

Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, na wstępie zaznacza, że ważne jest czy Czytelniczka w kwietniu podlegała ubezpieczeniu chorobowemu np. z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę, umowę zlecenia.

- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki m.in. nad dzieckiem w wieku do lat 8 w przypadku m.in. nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza - mówi Krystyna Michałek.

Jak dodaje, termin na złożenie wniosku o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego za kwiecień br. już minął. Roszczenie o wypłatę zasiłku opiekuńczego przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje.

- Chyba, że Czytelniczka pobierała w ciągłości dodatkowy zasiłek opiekuńczy np. od 1 maja do końca 31 lipca. Wówczas termin na złożenie wniosku za kwiecień jeszcze by nie upłynął, ponieważ 6 miesięcy liczymy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje, czyli w tym przypadku od 31 lipca - dodaje Krystyna Michałek.

Nie przegap

Jeżeli niezgłoszenie roszczenia o wypłatę zasiłku nastąpiło z przyczyn niezależnych od osoby uprawnionej, termin 6 miesięcy liczy się od dnia, w którym ustała przeszkoda uniemożliwiająca zgłoszenie roszczenia. W przypadku, gdy niewypłacenie zasiłku w całości lub w części było następstwem błędu płatnika składek zobowiązanego do wypłaty zasiłku albo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się po upływie 3 lat.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - jakie dokumenty złożyć

Do wypłaty zasiłku potrzebne oświadczenie rodzica o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Należy je złożyć u swojego płatnika składek (pracodawcy lub zleceniodawcy). Osoba prowadząca własną firmę takie oświadczenie składa w ZUS. Może to zrobić przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Wzór oświadczenia jest na stronie www.zus.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska