Dofinansowanie dla samorządów z powiatu sępoleńskiego i tucholskiego na inwestycje na terenach popegeerowskich

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Symboliczne czeki z dofinansowaniem RFIL na tereny popegeerowskie dla samorządów z powiatu tucholskiego przywiózł minister Łukasz Schreiber
Symboliczne czeki z dofinansowaniem RFIL na tereny popegeerowskie dla samorządów z powiatu tucholskiego przywiózł minister Łukasz Schreiber UM Gostycyn
W ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych do gmin, gdzie kiedyś działały Państwowe Gospodarstwa Rolne, trafi wsparcie finansowe. Także do samorządów z powiatu sępoleńskiego i tucholskiego.

Zobacz wideo: Będzie wakacyjny boom? Polacy stęsknieni za podróżami.

W kancelarii premiera rozstrzygnięto wnioski złożone przez samorządy w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych, programu skierowanego do tych gmin, na terenie których funkcjonowały dawniej PGR-y. W województwie kujawsko-pomorskim wsparcie w wysokości 25 mln zł trafi 53 samorządów. Wśród nich są również trzy gminy z powiatu sępoleńskiego, do których trafi razem 1,2 mln i cztery z powiatu tucholskiego z łącznym dofinansowaniem 1,6 mln zł.

RFiL na tereny dawnych PGR-ów dla Sępólna, Więcborka i Kamienia

Gmina Sępólno otrzymała dofinansowanie w wysokości 400 tys. zł na budowę sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Zalesiu o wymiarach areny 12mx24m i wysokości ok. 6 metrów wraz ze wszystkimi wymaganymi instalacjami. Obecnie do przeprowadzania zajęć z wychowania fizycznego wykorzystywana jest największa sala lekcyjna. Nie pozwala to na pełną realizację obowiązującego programu. Do SP w Zalesiu uczęszcza 101 dzieci, głównie z terenów wiejskich i popegeerowskich. Sala będzie mogła stać się miejscem integracji społeczności lokalnej

Szacowany koszt inwestycji to 1,6 mln zł. Przypomnijmy, że samorząd złożył trzy wnioski – pozostałe dwa dotyczyły identycznej inwestycji w szkołach w Zbożu i Wiśniewie.

Dokładnie po tyle samo pieniędzy dostały gmina Kamień Krajeński i Więcbork. Kamień za pół miliona złotych planuje zagospodarowanie otoczenia budynków wielorodzinnych na osiedlu mieszkalnym byłego PGR w Dużej Cerkwicy. Zakres projektu obejmuje m. in. budowę chodników, dróg wewnętrznych, parkingów, oświetlenia, zagospodarowanie przestrzeni (np. nasadzenia zieleni, rabaty kwiatowe, aranżację strefy rekreacyjnej, elementy małej architektury) między budynkami wielorodzinnymi. Jak uzasadnia samorząd, potrzeba realizacji projektu wynika ze zdiagnozowanych w toku analiz potrzeb i problemów zgłoszonych przez sołtysa wsi.

Z kolei gmina Więcbork za wsparcie z RFIL zamierza przebudować i rozbudować świetlicę wiejską w Pęperzynie. W nowej części znajdować się mają pomieszczenia zaplecza kuchennego oraz toalet, w tym również toalety dla niepełnosprawnych oraz pomieszczenie kotłowni z ekologicznym źródłem ciepła. Świetlica zlokalizowana w centrum wsi w obecnym stanie nie odpowiada normom i standardom. „W budynku trudno jest organizować działania służące integracji oraz aktywizacji dla wszystkich mieszkańców sołectwa. Planowana do realizacji inwestycja sprawi, że budynek świetlicy będzie mógł służyć wszystkim mieszkańcom, którzy dzięki realizacji tej inwestycji wzmocnią swoje więzi poprzez udział w organizowanych działaniach służących ich integracji” – czytamy w uzasadnieniu inwestycji.

Szacowany koszt przedsięwzięcia to 700 tys. zł.

RFIL na tereny dawnych PGR-ów dla Tucholi, Cekcyna, Gostycyna i Kęsowa

W powiecie tucholskim wsparcie otrzymały cztery samorządy. Najwięcej, bo pół miliona złotych, gmina Cekcyn, na rozbudowę sieci wodociągowych i sieci kanalizacji sanitarnej w Cekcynie. Zakres prac obejmuje m. in.: budowę sieci wodociągowej rozdzielczej, budowę sieci kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej i tłoczonej, budowę dwóch tłoczni (przepompowni) ścieków. Realizacja inwestycji, która jest warta 850 tys. zł pozwoli na uzbrojenie 38 nieruchomości.

W Słupach, gmina Tuchola przy dofinansowaniu w kwocie 400 tys. zł przewiduje budowę systemu kanalizacji sanitarnej. W ramach projektu przewidziano wykonanie: sieci kanalizacji grawitacyjnej, przyłączy kanalizacji sanitarnej, studni rewizyjnych betonowych, przepompowni ścieków wraz z dojazdem i przyłączami mediów, rurociągu tłoczonego od przepompowni do istniejącego rurociągu, komory połączeniowej, komory z urządzeniami pomiarowymi, likwidację osadnika gnilnego, systemu przesyłu danych, odtworzenia nawierzchni dróg (w tym nawierzchni drogi gminnej na całej powierzchni). Samorząd będzie musiał do tej inwestycji dołożyć pół miliona zł.

400 tys. dopłaty zł na remont i termomodernizację Wiejskiego Domu Kultury w Wielkiej Kloni dostała gmina Gostycyn. Ta inwestycja została przez mieszkańców sołectwa uznana za priorytetową, gdyż stan techniczny budynku zagraża bezpieczeństwu. WDK pełni rolę świetlicy wiejskiej, jest siedzibą koła gospodyń wiejskich, filii biblioteki gminnej i siłowni. Do listy wiejskich instytucji w przyszłym roku dołączy tworzony Klub Seniora+.

Zakres przedsięwzięcia obejmował będzie wykonanie"kapitalnego" remontu wewnątrz i na zewnątrz budynku. Planuje się: prace rozbiórkowe, hydraulikę i roboty sanitarne, wymianę stolarki drzwiowej, instalowanie urządzeń grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, izolację cieplną ścian, remont i ocieplenie dachu. Gmina do inwestycji będzie musiała dołożyć nieco ponad 66 tys. zł.

Z kolei gmina Kęsowo za 350 tys. zł zbuduje sieć wodociągową na odcinku Wieszczyce-Brzuchowo i w samej miejscowości Brzuchowo. Pieniądze pokryją w stu procentach planowaną inwestycję.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie