Dojazd samochodem w czasie koronawirusa
Do pracy można dojeżdżać komunikacją publiczną. W autobusie, tramwaju czy pociągu zakrycie ust i nosa jest obowiązkowe.
To Cię może też zainteresować
Co z jazdą samochodem? Zgodnie z nowymi wytycznymi zakrywanie twarzy w samochodzie osobowym również jest obowiązkiem, jeśli poruszają się nim co najmniej dwie osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie. Za niedostosowanie się do przepisów grozi mandat w wysokości do 500 zł.
Co to oznacza w praktyce?
Czy można dojeżdżać do pracy samochodem w kilka osób?
Rząd nie wprowadził żadnych ograniczeń w poruszaniu się własnym pojazdem do pracy. Wielu specjalistów jest zdania, że podróże autem są bezpieczniejsze.
Kierowca samochodu osobowego nie musi mieć maseczki w trakcie jazdy z domu do pracy i z powrotem.
Nie ma ma również ograniczeń prawnych, by podróżować do pracy w kilka osób jednym samochodem - zarówno służbowym, jak i prywatnym. W takiej sytuacji jednak wszyscy pasażerowie (jeśli nie mieszkają ze sobą) mają obowiązek zasłonić usta i nos rzez całą podróż do i z pracy.
Koronawirus w samochodzie. Jak skutecznie dezynfekować auto ...
Czy można dojeżdżać do pracy do innego miasta?
Rząd nie wprowadził zakazu przemieszczania się po Polsce pomiędzy miastami. Można dojeżdżać samochodem do pracy do innego miasta. Choć nie jest to obowiązkowe, warto mieć przy sobie jakiś dokument potwierdzający miejsce wykonywania pracy. Pozwoli to szybko zakończyć ewentualną kontrolę.
WAŻNE!
Jeśli w czasie podroży do pracy w aucie przebywa jedynie kierowca, nie ma konieczności zakrywania ust i nosa. W przypadku wspólnego dojazdu samochodem do pracy w kilka osób, każdy przebywający w aucie musi mieć przez całą podróż zasłonięte usta i nos.
16 kwietnia rząd wprowadził obowiązek zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych. Nie trzeba do tego celu używać maseczki, zgodnie z przepisami wystarczy szalik czy chusta.
Z obowiązku zakrywania ust i nosa zwolnione są:
- dzieci do ukończenia 4. roku życia;
- osoby podróżujące samochodem samotnie lub z dzieckiem do ukończenia 4. roku życia;
- osoby, która nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane);
- osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach) z wyjątkiem tych wykonujących bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów;
- duchowni sprawujący kult religijny;
- kierowcy publicznego transportu zbiorowego lub kierujący samochodem wykonującym zarobkowy przewóz osób, jeżeli zapewnione jest oddzielenie kierującego od przewożonych osób;
- żołnierze podczas zadań służbowych.
