W Polsce obowiązują spore ograniczenia w przemieszczaniu się. Wolno wychodzić z domu tylko w uzasadnionych przypadkach. Zgodnie z wytycznymi, powinno się przemieszczać jedynie w celu wykonania niezbędnych zakupów, kupienia lekarstw w aptece, opieki nad bliską rodziną czy wyprowadzeniu psa i najlepiej w grupie maksymalnie do dwóch osób.
Rząd wprowadził tymczasowe ograniczenie przemieszczania się na terytorium kraju, jako kolejny krok walki z epidemią koronawirusa. Co do zasady, przemieszczanie się jest zabronione, poza wskazanymi wyjątkami. Są to:
- droga do i z pracy,
- wolontariat w walce z koronawirusem,
- niezbędne sprawy życia codziennego,
- uczestnictwa w wydarzeniach religijnych, w których nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób (wyłączając z tego osoby sprawujące posługę).
Można jeździć samochodem, ale tylko w uzasadnionych przypadkach. Dotyczy to np. dojazdu i powrotu z pracy, pojechania do sklepu na zakupy, czy też pracy, jako wolontariusz przy ograniczeniu epidemii koronawirusa. Ograniczenie do dwóch osób nie dotyczy przemieszczania się samochodem.
Funkcjonowanie komunikacji miejskiej nie zostało zawieszone, jednak w środkach transportu obowiązują już konkretne wytyczne dla pasażerów. W tramwajach, autobusach czy pociągach zapełniona może być jedynie połowa dopuszczalnych miejsc. Dyscypliny powinna pilnować osoba prowadząca pojazd.
Sprawdź koniecznie
A co z taksówkami? Czy można korzystać z taksówki w czasie kwarantanny? Ile osób może jechać taksówką? czy w taksówkach także obowiązuje limit 2 pasażerów? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odpowiada.
Taksówkarz może przewozić więcej niż jedną osobę.
W rozmowie na antenie RMF FM wiceminister spraw wewnętrznych i administracji został zapytany o to, czy w świetle nowych przepisów taksówka może przewozić więcej niż jedną osobę. - Taksówkarz może przewozić więcej niż jedną osobę - wyjaśnił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.
Taksówkarz ma prawo przewieźć taką samą liczbę pasażerów, co zwykle. Podczas takich podróży należy jednak szczególnie zwracać uwagę na zasady higieny osobistej oraz czystość pojazdu
Wiceszef MSWiA zaznaczył, że obostrzenia dotyczą transportu zbiorowego, gdzie wprowadzono zasadę, że maksymalne zapełnienie to połowa miejsc siedzących.
Ograniczenia te jak na razie będą obowiązywać do soboty, 11 kwietnia 2020 roku.
Koronawirus w samochodzie. Jak skutecznie dezynfekować auto ...
