Szkoła oferuje naukę zarówno w systemie wieczorowym, jak i dziennym. Do wyboru: technikum lub liceum ogólnokształcące. A do tego dziesiątki kursów: od popularnego fryzjerstwa po zaawansowaną księgowość. Ale uwaga: w tym roku nadchodzą zmiany!
Kurs czy technikum?
- Od września zmienia się system kształcenia dorosłych - mówi Joanna Waczyńska, wicedyrektor szkoły. - Likwidowane jest czteroletnie technikum i dwuletnie uzupełniające LO. Wielu zawodów nie będzie już można się uczyć w szkołach policealnych. Ale nic straconego: wprowadzono kwalifikacyjne kursy zawodowe, które w praktyce dają takie same uprawnienia.
Są i takie zawody, których można nauczyć się zarówno na kursie, jak i w szkole policealnej - jak technik informatyk czy technik administracji. Zasada jest prosta: - Słuchacze przyjmowani do szkoły policealnej muszą mieć średnie wykształcenie - wyjaśnia Waczyńska. - Na kursy przyjmujemy także tych, którzy go jeszcze nie mają. Ale gdy zrobią kurs, to automatycznie po uzyskaniu średniego wykształcenia zdobywają również tytuł technika.
Mamo, chodź do szkoły
Furorę w CKU robi Klub Przedszkolaka. Słuchacze, którzy przychodzą na zajęcia, mogą zostawić swoje pociechy pod okiem wykwalifikowanej nauczycielki. - Z semestru na semestr korzysta z niego coraz więcej dzieci - przyznaje Joanna Waczyńska. - Niektórzy nawet trafiają do naszej szkoły, właśnie dlatego, że usłyszeli o Klubie. Wprowadziliśmy go jako pierwsi w Polsce, w regionie jesteśmy jedyną szkołą, która opiekuje się dziećmi słuchaczy.
CKU może się również pochwalić wyjątkowym rodzajem praktyk: firmą symulacyjną. To przedsiębiorstwo, które wprawdzie nic nie [produkuje, ale cały obieg dokumentów jest w nim prawdziwy. Słuchacze mogą uczyć się pracy w warunkach niczym nieodbiegających od rzeczywistych.
Dołącz do nas!
Toruńskie CKU jest jedną z wielu szkół, które przystąpiły do naszego projektu „Ucz się pilnie. Zrealizuj marzenia”. Od kilku tygodni tworzymy bazę szkół kształcenia ustawicznego w regionie - można ją znaleźć na stronie: www.uczsiepilnie.eu.
Każda placówka może dołączyć do naszej bazy i zaprezentować bezpłatnie swoją ofert. Wystarczy przysłać zgłoszenie na adres: [email protected].
Od kwietnia co miesiąc w „Pomorskiej” publikujemy 8-stronicowy dodatek poświęcony wyłącznie kształceniu ustawicznemu. Będzie się ukazywał aż do czerwca 2013 roku (z małą przerwą na miesiące wakacyjne - lipiec i sierpień).
Znajdziecie w nim Państwo szczegółowe informacje o szkołach z regionu i porady ekspertów: Pokażemy też osoby, które ciągle podnoszą swoje kwalifikacje; a pracodawcy, którzy sami inwestują w szkolenia swoich pracowników, wyjaśnią, dlaczego warto się dokształcać. Ostatnia taka wkładka ukazała się 14 czerwca; najbliższa - we wrześniu.