Temat niełatwy, ale pani Magdalena potrafiła zaprezentować go w prosty sposób. Zwyciężyła bowiem w konkursie na artykuł popularnonaukowy pod hasłem "Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach". Opisała w nim prace dotyczące populacji Polski średniowiecznej i nowożytnej, które zostały przeprowadzone na podstawie szkieletów dzieci.
Magdalena Krajewska z Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UMK od 2007 roku zajmuje się badaniem stanu zdrowia i ogólnej kondycji biologicznej w populacjach pradziejowych i wczesnohistorycznych z terenu Polski. Jest uczestnikiem międzynarodowego projektu badawczego pn. "Global History of Health Project", dzięki któremu gromadzone są dane nawet sprzed 10 tysięcy lat historii Europy.
Pani Magdalena w roku 2009 w ramach rozprawy doktorskiej "Dziecko i jego rozwój biologiczny oraz uwarunkowania stanu zdrowia w populacjach ludzkich z okresu średniowiecza oraz czasów nowożytnych" przeprowadzi badania ok. 900 szkieletów dzieci pozyskanych z dużych średniowiecznych i nowożytnych cmentarzysk z terenu Polski północnej.
Czytaj e-wydanie »