Pierwszy etap projektu polega na aktywizacji uczniów szkół podstawowych , także tych ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego.
Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w szkołach podstawowych. W drugim etapie do programu zaangażowani zostaną gimnazjaliści. Dla każdej z grup opracowano inny program.
Przeczytaj także:Gimnazjaliści z Grubna tropili zawodowe tajemnice
- Warsztaty przeprowadzą w doświadczeni aktorzy i instruktorzy - mówi Monika Rodzin z ChDK. - Uczestnicy zderzą się z różnymi formami sztuki, jakie łączy w sobie teatr, wyzwolą kreatywność dzieci i młodzieży. Pozwoli to im wytworzyć własną przestrzeń artystyczną, która będzie funkcjonowała nawet po zakończeniu projektu. Dzieci już doskonaliły umiejętności pięknej mowy, poznawały podstawy pantomimy, fantastycznie odnajdywały się w zabawach bazujących na improwizacji i ruchu. Zajęcia pomagają im wyrazić siebie, ale też przełamywać nieśmiałość.
Przygotowane spektakle zaprezentowane zostaną podczas obchodów Dnia Dziecka, Dni Chełmna i "Andrzejek" organizowanych przez ChDK. Przybiorą formę różnych konwencji teatralnych - teatr lalek, cieni, teatr z wykorzystaniem oprawy multimedialnej oraz teatr ulicy.
- Nie zabraknie atrakcji dla uczestników, a będą nimi spektakle w wykonaniu zawodowych teatrów - dodaje Monika Rodzik. - Dzieci z klas IV-VI obejrzą przedstawienie Bydgoskiego Teatru Lalek "Buratino". Będą uczestniczyć w lekcji teatralnej przeprowadzonej w ramach spektaklu przez aktorów. Sami też odwiedzą Teatr Baj Pomorski, by poznać prawdziwy klimat sztuki teatralnej i wziąć udział w warsztatach o powstawaniu lalek.
Pieniądze udało się zdobyć dzięki udziałowi w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2013 - "Edukacja - Edukacja kulturalna". Wkład własny w realizacje zadania to 10 tys. złotych. W realizacji projektu ChDK wspiera teatr "Agrafka", Stowarzyszenie Miłośników Kultury Muzycznej "Kantyczka" i aktorzy teatralni.
Czytaj e-wydanie »