Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Don Vasyl zakłada muzeum Romów w Ciechocinku

Jadwiga Aleksandrowicz
Cygańskie wozy na ulicach uzdrowiska można było zobaczyć latem podczas festiwalu Piosenki i Kultury Romów. To także eksponaty tworzącego się muzeum
Cygańskie wozy na ulicach uzdrowiska można było zobaczyć latem podczas festiwalu Piosenki i Kultury Romów. To także eksponaty tworzącego się muzeum Jadwiga Aleksandrowicz
Czy w uzdrowisku powstanie muzeum poświęcone Romom? - Już się tworzy - mówi Don Vasyl, jego pomysłodawca. Będzie kolejną taką placówką po tej w Tarnowie. Tyle że w domu i na prywatnej posesji jej założyciela.

Mało kto pamięta cygańskie tabory. Niewielu zna romskie zwyczaje. Niewykluczone, że już wkrótce będziemy mogli dowiedzieć się czegoś więcej o romskich społecznościach, zwiedzając nowe muzeum, które twórca romskich festiwali organizuje.

Przeczytaj także:Romska kultura zawładnęła Ciechocinkiem [zobacz zdjęcia]

- To muzeum to kolejny krok po Festiwalach Piosenki i Kultury Romów, promujący naszą kulturę, rzemiosło i sztukę - podkreśla Don Vasyl, romski piosenkarz, kompozytor, autor tekstów piosenek, poeta i animator ruchu kulturalnego polskich Cyganów.

Artysta mieszka od kilkunastu lat w Ciechocinku, gdzie ma stylizowany pałacyk z kolumnami, łukami, wieżyczką i przed którym stoi pokaźna fontanna, a także pięć barwnych cygańskich wozów. Latem, podczas tegorocznego Festiwalu Piosenki i Kultury Romów, można było je oglądać na ulicach uzdrowiska i na stadionie, gdzie odbywała się ta międzynarodowa impreza.

- Jestem prezesem Towarzystwa Edukacji i Kultury Romów. To zobowiązuje, żeby zrobić coś więcej dla popularyzacji naszej tradycji i kultury niż tylko festiwal. Marzy mi się muzeum, w którym będzie można zobaczyć między innymi, jak żyli dawniej biedni i bogaci Romowie, jak żyją biedni i bogaci Romowie dzisiaj. Czym zajmowali się dawniej, co robią dziś - snuje swoje wizje Don Vasyl. Kilka lat temu zabiegał o pozyskanie od miasta fragmentu parku Zdrojowego na muzealną ekspozycję i pokazy, na przykład rzemiosła kowalskiego czy wyrobu patelni. Nie udało się. Realizuje więc swoją wizję na własnej posesji i we własnym domu, który już wygląda jak muzeum - na ścianach wiele obrazów, głównie rodzinnych portretów, w pomieszczeniach bogato rzeźbione meble i mnóstwo pięknej porcelany.

- Można tu już zajrzeć, zobaczyć, co zgromadziliśmy, kupić sobie płyty, zrobić zdjęcia - zaprasza Don Vasyl. - Mieszka u nas autentyczna doświadczona wróżka, która wróży zwiedzającym. To muzeum ma być jeszcze jedną atrakcją dla kuracjuszy i gości Ciechocinka oraz drugą romską placówką muzealną w Polsce. Po tej w Tarnowie - tłumaczy.

Wiadomości z Chojnic

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska