Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dopiszemy do dłużników nierzetelnych deweloperów, biura podróży, pracodawców i ojców, którzy nie płacą alimentów

(d-ka), Fot. Archiwum
Andrzej Kulik: - Znowelizowana ustawa pozwoli na umieszczanie danych swoich dłużników w Krajowym Rejestrze Długów osobom prywatnym, gminom oraz firmom windykacyjnym
Andrzej Kulik: - Znowelizowana ustawa pozwoli na umieszczanie danych swoich dłużników w Krajowym Rejestrze Długów osobom prywatnym, gminom oraz firmom windykacyjnym
Od kwietnia na czarną listę mogą trafić także m.in. ci, którzy nigdy nie byli nikomu nic winni! Wystarczy, że są rodziną osób, które zaciągnęły kredyty i nie zdążyły za życia spłacić wszystkich rat.

- Moja mama zmarła i niedawno, czyli po kilku miesiącach od jej śmierci, przyszła informacja z banku, że wzięła kredyt i przestała płacić raty. Jak ma płacić, skoro nie żyje? Nie wiedziałem, że miała jakieś zobowiązania. Mogę z tego powodu trafić na listę dłużników?- pyta pan Adam z Bydgoszczy.

Czytaj też: Najstarszy dłużnik z Pomorza i Kujaw ma 95 lat

Syn dłużniczki stanie się dłużnikiem

Zgodnie z jeszcze obowiązującym prawem pan Adam nie trafi na tę listę, ponieważ to nie on zawarł umowę kredytową z bankiem. Jednak od kwietnia wystarczy, że jest synem dłużniczki, by się tam znaleźć i nawet w przypadku, gdy kwota zaległości wynosi zaledwie o 200 zł. Wtedy bowiem wejdzie w życie znowelizowana ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczej. - Ta sama ustawa pozwoli na umieszczanie danych swoich dłużników w Krajowym Rejestrze Długów osobom prywatnym, gminom oraz firmom windykacyjnym - dodaje Andrzej Kulik, rzecznik prasowy Krajowego Rejestru Długów.

Najbardziej rewolucyjna zmiana dotyczy właśnie osób prywatnych, które teraz zostaną zrównane w prawach z przedsiębiorcami.

Teraz mamy pogonią dłużników alimentacyjnych

- Konsumenci od dawna nas pytają, kiedy będą mogli umieścić w rejestrze dane nierzetelnych deweloperów, biur podróży, firm usługowych czy pracodawców zalegających z pensjami - dodaje Anna Marcinkowska, pełnomocnik zarządu KRD. - Opracowaliśmy już specjalny system przyjmowania danych o dłużnikach. Za jego pośrednictwem będzie można umieszczać dane dłużników w naszym rejestrze za pośrednictwem internetu.

Z nowego prawa na pewno skorzystają również kobiety, które nie dostają alimentów od ojców swoich dzieci, a mają zbyt wysokie dochody, aby ubiegać się o zasiłek alimentacyjny w gminie. Będą mogły umieść takiego ojca na liście dłużników.

Dłużników "zaprezentują" też gminy. Dotąd np., jeśli ktoś zajmował lokal komunalny, którym administrowała gmina, i nie płacił za niego czynszu - nie mógł trafić do rejestru, a zadłużony lokator spółdzielni mieszkaniowej tak. Teraz gmina, jako wierzyciel, będzie miała takie same prawa do publikacji danych swoich dłużników, jak każdy inny wierzyciel. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska