https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dopłaty do paliwa. Od 1 sierpnia rolnicy mogą składać wnioski o wsparcie

Lucyna Talaśka-Klich
W tym roku dopłaty do paliwa są wyższe niż w poprzednim
W tym roku dopłaty do paliwa są wyższe niż w poprzednim Pixabay
1 sierpnia rozpocznie się drugi nabór wniosków dotyczących zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze. Kujawsko-pomorscy gospodarze chętnie z tej formy pomocy korzystają.

Spis treści

- To bardzo potrzebna dla gospodarzy pomoc i warto z niej skorzystać - mówi Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej, który przyznaje, że systematycznie składa wnioski o dopłaty do paliwa. Tak robi zdecydowana większość rolników.

Lepiej nie zapominać o terminach

Ryszard Kierzek dodaje, że lepiej nie zapominać o terminach. Przypomnijmy, że kto od 1 lutego 2024 r. do 31 lipca 2024 r. kupi olej napędowy do produkcji rolnej, ten od 1 sierpnia 2024 r. do 2 września 2024 r. może złożyć wniosek (wraz z fakturami VAT lub ich kopiami potwierdzającymi zakup) o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego (do wysokości limitu zwrotu określonego na 2024 r.).

- Istotne jest to, że z pomocy mogą skorzystać także gospodarze zajmujący się produkcją zwierzęcą - podkreśla prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w przypadku ubiegania się o zwrot podatku akcyzowego w odniesieniu do bydła, owiec, kóz, koni i świń, do wniosku należy także dołączyć dokument, wydany przez kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zawierający informacje o średniej rocznej liczbie świń oraz liczbie dużych jednostek przeliczeniowych bydła, owiec, kóz i koni, będących w posiadaniu producenta rolnego w 2023 roku.

Jesienią dopłaty trafią do rolników

W tym roku zwrot podatku akcyzowego ustalony został w wysokości 1,46 zł do litra zakupionego oleju napędowego.

Wypłaty za wnioski złożone w drugim naborze (od 1 sierpnia) zostaną zrealizowane jesienią - od 1 do 31 października br.

Wnioski można składać do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce położenia gruntów będących w posiadaniu lub współposiadaniu tego producenta rolnego (w tym dzierżawcy).

Szczegóły na stronie: www.gov.pl/web/rolnictwo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska