Spis treści
Ekoschematy. Szansa na dodatkowe wsparcie finansowe
Tegoroczne dopłaty bezpośrednie obfitują w wiele zmian. Nie będzie płatności dla małych gospodarstw, warunkowość odbędzie się na nowych zasadach, a w ramach ekoschematów przewidziano uproszczenia.
W przypadku ekoschematów można uzyskać dopłaty na:
- Obszary z roślinami miododajnymi;
- Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin;
- Biologiczną ochronę upraw;
- Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych;
- Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi;
- Dobrostan zwierząt.
Więcej o obszarach z roślinami miododajnymi przeczytasz tu: Ekoschemat: Obszary z roślinami miododajnymi. Kto może ubiegać się o płatności? Jakie rośliny można uprawiać?
Więcej o rolnictwie węglowym i zarządzaniem składnikami odżywczymi przeczytasz tu: Ekoschemat: Rolnictwo węglowe. Na co można dostać pieniądze? Jakie są wymogi? Lista punktów za praktyki
Produkcja roślinna w systemie IPR. Co to oznacza? Płatność do hektara
Co trzeba wiedzieć, gdy chcemy starać się o dopłatę na prowadzenie produkcji roślinnej w systemie IPR? Uzyskać mogą je ci wnioskujący, którzy w danym roku chcą prowadzić uprawy zgodne z metodykami integrowanej produkcji roślin - rolniczej, warzywnej, sadowniczej i roślin jagodowych. Obowiązek zachowania trwałych użytków zielonych (TUZ) to istotny czynnik dla równowagi środowiska.
Wsparcie w ramach ekoschematu przyznaje się do:
- gruntów ornych, na których rolnik prowadzi uprawy zgodnie z metodykami IP pod nadzorem podmiotu certyfikującego,
- powierzchni trwałych użytków zielonych odpowiadającej powierzchni upraw prowadzonych w systemie IP,
- gdy rolnik zachowa w danym roku kalendarzowym wszystkie posiadane w gospodarstwie TUZ.
Dopłata nie obejmuje powierzchni TUZ wrażliwych pod kątem środowiska i normy GAEC 9, gdzie zakazuje się przekształcania i zaorywania.
Ważne: Dla płatności do integrowanej produkcji roślin wymagane jest zachowanie w danym roku kalendarzowym wszystkich posiadanych w gospodarstwie trwałych użytków zielonych. Płatności nie przyznaje się, gdy powierzchnie trwałe użytków zielonych są wrażliwe pod względem środowiskowym, pisaliśmy rok temu.
Aby otrzymać płatność, potrzebne jest potwierdzenie przed podmiot certyfikujący prowadzenia upraw zgodnie z metodyką IP. Odnosi się to m.in. do stosowania odpowiedniego płodozmianu, przestrzegania zasad ochrony roślin, dbałości o liczbę organizmów pożytecznych, prowadzenia nawożenia według potrzeb pokarmowych, stosowania kwalifikowanego materiału siewnego i wykorzystania odmian odpornych na choroby.
Lista gatunków, dla których produkcja może być prowadzona w systemie IP, jest systematycznie poszerzana. Wykaz aktualnych metodyk IP dostępny jest na stronie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Źródła: ARiMR, MRiRW
