Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dopłaty po zmianach. Na dobre i złe

LT
Infografika: Monika Wieczorkowska
Nie będzie uzupełniającej płatności podstawowej ani płatności zwierzęcych. Jednak producenci tytoniu, skrobi ziemniaczanej i chmielu otrzymają pomoc krajową. Będą i ułatwienia, np. dla gospodarujących w trudnych warunkach.

- Słyszałem, że dopłat uzupełniających już nie będzie - twierdzi rolnik z gm. Koronowo (pow. bydgoski). - Była o tym mowa na spotkaniu gospodarzy z przedstawicielami toruńskiej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we Wtelnie. Może czegoś na spotkaniu nie zrozumiałem, bo np. producenci tytoniu podobno coś dostaną. To co się zmieniło?

Wsparcie plantatorów tytoniu - przejściowe

Państwa członkowskie, które w nowej perspektywie będą kontynuować uproszczony system płatności bezpośrednich (SAPS), mogą wypłacać w latach 2014-2020, przejściowe wsparcie krajowe czyli tzw. krajowe płatności uzupełniające - wyjaśnia Oddział Regionalny ARiMR w Toruniu. Wsparcie to może być przyznawane do sektorów, w których stosowano płatności uzupełniające w 2013 r.

W Polsce, przejściowe wsparcie krajowe w 2014 roku będzie dotyczyło sektorów: chmielu, tytoniu i skrobi ziemniaczanej.

- Wydeptaliśmy drogę do ministerstw, wyjeździliśmy utrzymanie tej krajowej pomocy - mówi Kazimierz Zwolicki, prezes Krajowego Związku Plantatorów Tytoniu.

"Wybór przez Ministerstwo ww. sektorów wynika z tego, że płatności krajowe w tych sektorach odgrywają istotną rolę we wspieraniu dochodów rolników, zatem odstąpienie od ich stosowania wiązałoby się z silnym spadkiem dochodów rolników w tych sektorach" - napisano w uzasadnieniu projektu zmiany ustawy dotyczącej płatności bezpośrednich.

- Warto było walczyć - dodaje Zwolicki. Plantatorzy tytoniu, których na Pomorzu i Kujawach jest około pięciu tysięcy, po wstąpieniu Polski do Unii brali udział w akcjach protestacyjnych nawet w Brukseli.

Bez "paszówek" rolnik ma sobie poradzić

W tegorocznej kampanii maksymalna stawka jednolitej płatności obszarowej wyniesie ok. 219,87 euro na 1 hektar. To na razie szacunki.

Ale pewne jest to, że w ramach przejściowego wsparcia krajowego nie będą udzielane płatności uzupełniające do:
- powierzchni upraw innych roślin i do powierzchni gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin (uzupełniająca płatność podstawowa);
- powierzchni upraw roślin przeznaczonych na paszę, uprawianych na trwałych użytkach zielonych (płatności zwierzęce).

Za to do płatności kwalifikują się także użytki rolne utrzymywane obecnie w dobrej kulturze rolnej (zatem nie obowiązuje zasada utrzymania gruntów w dobrej kulturze rolnej na 30 czerwca 2003 r., DR10).

Nie będą związani pięciolatką

Z dobrych wiadomości pierwsza jest taka, że nie będzie modulacji płatności bezpośrednich. Poza tym rolników gospodarujących w trudnych warunkach powinien ucieszyć fakt, że ci, którzy po raz pierwszy ubiegają się o przyznanie płatności ONW w roku 2014 lub zakończyli realizację 5-letniego zobowiązania ONW wyłączeni są z obowiązku prowadzenia działalności rolniczej na tych obszarach (ONW) przez pięć kolejnych lat, licząc od dnia otrzymania płatności.

Toruńska ARiMR zwraca uwagę, że "rolnicy, którzy w latach ubiegłych zaciągnęli 5-letnie zobowiązanie do prowadzenia działalności rolniczej na powierzchni nie mniejszej, niż ta za którą otrzymali pierwszą płatność, przez okres 5 lat od daty otrzymania pierwszej płatności, nadal mają obowiązek do kontynuowania tego zobowiązania, na zasadach dotychczasowych."

Na razie kujawsko-pomorscy rolnicy nie spieszą się ze składaniem wniosków. Do 27 marca do biur powiatowych w województwie wpłynęło prawie 3700 tych dokumentów (szczegóły w infografice). Wielu gospodarzy woli poczekać m.in. na koniec zasiewów. Niektórzy zamierzają skorzystać także ze szkoleń na temat wypełniania wniosków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska