Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przewiduje, że w tym roku mniej gospodarzy będzie ubiegać się o dotację z programu "Ułatwianie startu młodym rolnikom". Dzieje się tak m.in. dlatego, że zaostrzono kryterium średniej wielkości powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie (za 2008 rok). W Kujawsko-Pomorskiem trzeba mieć co najmniej 14,79 ha. To dużo w porównaniu z, np. województwem świętokrzyskim (5,33 ha) lub małopolskim (3,75 ha), ale też mało, jeśli porównujemy z zachodniopomorskim (ok. 30 ha).
Wyśrubowane kryteria
- Jeśli są pieniądze, to zawsze warto je brać, zwłaszcza na dobry cel - uważa Piotr Należny z Witoldowa. Za pieniądze z dotacji kupił maszyny. Zdaniem gospodarza obecne kryteria są wyśrubowane. - Wystarczyłoby, gdyby rolnik ubiegający się o pomoc miał 10 ha ziemi.
W poprzednim roku wnioski składali najpierw ci, którzy już posiadali ziemię. Następnie ci, którzy dopiero mieli ją nabyć lub otrzymać. By nie było zbyt wielu chętnych należało zwiększyć wymogi.
- Uzyskanie prawie 15 ha gruntów rolnych może być kłopotliwe - uważa Waldemar Janiak z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Oddział w Zarzeczewie. - To dużo, jak na nasze województwo, gdzie najwięcej jest gospodarstw do 5 ha.
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, tylko kilkanaście procent kujawsko-pomorskich gospodarstw rolnych ma powierzchnię powyżej 15 ha. A cena ziemi w tym województwie należy do najwyższych w kraju i niewielu kandydatów na rolników może ją kupić.
Ceny rosną a dotacje nie
Zmienił się również sposób wyliczania nadwyżek bezpośrednich i określenia tzw. żywotności ekonomicznej gospodarstwa. Parametry te będą mierzone na podstawie liczby zwierząt na koniec lub początek roku (jest to uzależnione od terminu złożenia wniosku o pomoc). W ubiegłym roku brano pod uwagę liczbę zwierząt w dniu sporządzania biznesplanu.
W projekcie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na działanie "Ułatwianie startu..." przewidziano ok. 5 mln euro. To daje ok. 460 premii dla młodych rolników po 50 tys. zł (przy kursie 4,5 zł/euro). Kujawsko-pomorskie dysponuje pulą ponad 22 mln złotych. Tylko 450 świeżo upieczonych gospodarzy może otrzymać pomoc.
- Ta stawka utrzymuje się od wejścia do Unii Europejskiej a cena ziemi rośnie - mówi Waldemar Janiak. - Pomoc stała się nieadekwatna do kosztów rozpoczęcia działalności. Skoro nie wykorzystano środków za ubiegły rok, to w tym roku ministerstwo mogłoby zwiększyć tę sumę do 70-80 tys zł.
Dla kogo pomoc?
Dla rolnika, który:
nie ukończył 40. roku życia
po raz pierwszy rozpoczyna prowadzenie gospodarstwa
posiada odpowiednie przygotowanie zawodowe (np. wykształcenie średnie lub wyższe inne niż rolnicze i trzyletni staż pracy w rolnictwie) lub uzupełni je w ciągu trzech lat od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy.
Podczas ubiegłorocznego naboru w toruńskim oddziale ARiMR-u złożono 664 wnioski. Do tej pory wydano ok. 500 decyzji o przyznaniu pomocy dla młodych rolników.