Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dorabianie do emerytury 2024 - zasady. O tym muszą pamiętać seniorzy - 29 lutego mija ważny termin. ZUS przypomina!

OPRAC.: mm
Niektórzy emeryci i renciści do końca tego miesiąca muszą złożyć odpowiednie oświadczenie w ZUS. Nie można przekroczyć tego terminy. Kto musi się zgłosić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych?Czytaj więcej na kolejnych stronach ----->
Niektórzy emeryci i renciści do końca tego miesiąca muszą złożyć odpowiednie oświadczenie w ZUS. Nie można przekroczyć tego terminy. Kto musi się zgłosić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych?Czytaj więcej na kolejnych stronach ----->Adam Jankowski
Do końca tego miesiąca część rencistów i emerytów ma czas, by złożyć odpowiednie oświadczenie w ZUS. Tego terminu nie można przekroczyć. Zobacz, kto musi zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dorabianie do emerytury - zasady 2024

Rencistów i wcześniejszych emerytów, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego (60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn) obowiązują limity w dorabianiu do świadczeń.

- Są oni zobowiązani do końca lutego poinformować ZUS o dodatkowych przychodach osiągniętych w 2023 r. – poinformował rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski.

Zobacz także:Waloryzacja emerytur w marcu 2024 - tabela brutto. Mamy już pewne i końcowe wyliczenia emerytur

Informacja o przychodach jest potrzebna, aby ZUS mógł ustalić, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości.

ZUS zaznaczył w komunikacie, że przychody rozliczane są na podstawie zaświadczenia z zakładu pracy emeryta lub rencisty. Z kolei osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, składają własne oświadczenie. Ich przychodem jest deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Co ważne, rozliczeniu podlegają również przychody z pracy za granicą czy z tytułu bycia członkiem rady nadzorczej.

Limity w dorabianiu do emerytury - ważne informacje z ZUS

Aby ZUS mógł rozliczyć świadczenie w najkorzystniejszy sposób (rocznie lub miesięcznie), warto przedłożyć zaświadczenie o kwocie zarobków osiągniętych w poszczególnych miesiącach. Na podstawie tych dokumentów Zakład porówna przychód z granicznymi kwotami przychodu dla 2023 r. albo kwotami przychodu dla poszczególnych miesięcy.

- Jeśli nawet w niektórych miesiącach limit został przekroczony, a w innych nie został osiągnięty, rozliczenie w skali roku może nie rodzić żadnych skutków finansowych – podkreślił rzecznik ZUS.

Wyjaśnił, że – co do zasady – emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, mogą dorabiać bez ograniczeń i nie muszą informować ZUS-u o zarobkach.

- Jeśli jednak osiągnęli ten wiek w trakcie 2023 r., to muszą rozliczyć się w ZUS-ie z zarobków uzyskanych w miesiącach przed ukończeniem wieku emerytalnego – zaznaczył Żebrowski.

Dorabianie do emerytury 2024 - ważny termin dla emerytów i rencistów

O możliwościach dorabiania emerytów i rencistów i obowiązkach z tym związanych przeczytasz także w naszej galerii.

Limity w dorabianiu nie dotyczą także osób pobierających rentę rodzinną, która kwotowo jest korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Wysokością przychodów nie muszą przejmować się także osoby, które otrzymują emeryturę częściową, rentę inwalidy wojennego, inwalidy wojskowego, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową lub rentę rodzinną po takim inwalidzie.

Informacji o zarobkach nie muszą także składać uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci, którzy nie ukończyli 26 lat, a pobierają rentę rodzinną i są zatrudnieni na umowie-zleceniu lub agencyjnej. Wyjątek stanowią uczniowie pobierający renty socjalne.

mm / PAP

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska