Doradco, pomóż zrobić karierę

Monika Smól monika.smol@pomorska.pl tel. 56 686 32 91
Uczennice Gimnazjum nr 2 w Chełmnie w skupieniu rozwiązywały test, którego wynik miał im wskazać predyspozycje zawodowe
Uczennice Gimnazjum nr 2 w Chełmnie w skupieniu rozwiązywały test, którego wynik miał im wskazać predyspozycje zawodowe Fot. Monika Smól
Niepełnosprawni, gimnazjaliści oraz studenci i absolwenci uczelni wyższych mogli wziąć udział w zajęciach zorganizowanych w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery Zawodowej.

Pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy zadbali, aby przez trzy dni w Chełmnie mieszkańcy poznali kim jest doradca zawodowy, gdzie go znaleźć oraz kiedy i jak mogą skorzystać z jego pomocy.

Konsultacje dla niepełnosprawnych

Niepełnosprawni wzięli udział w warsztatach podczas których dowiedzieli się między innymi, jak najlepiej zaprezentować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

- Pojawiło się kilkanaście osób bezrobotnych z orzeczeniem o niepełnosprawności - mówi Mirosław Podraza, doradca zawodowy w chełmińskim pośredniaku i koordynator projektu. - Zajęcia prowadził Piotr Wełnicki z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, który przygotowywał bezrobotnych do rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą. Wskazywał, jak radzić sobie ze stresem, jak przygotować dokumenty aplikacyjne i zachować się podczas rozmowy. Mówił o radzeniu sobie ze stresem i o instytucjach, w których takie osoby mogą szukać pomocy i pracy, między innymi są to Zakłady Pracy Chronionej oraz telepraca.

Niepełnosprawni mieli okazję sprawdzić swoje predyspozycje zawodowe wypełniając test, a następnie skorzystać z konsultacji.

Projekt "Szanse i perspektywy" przygotowano specjalnie dla studentów i absolwentów uczelni. Zajęcia prowadziła Katarzyna Jagiełka z Biura Karier UMK, która wskazywała, gdzie mają oni szansę na znalezienia zatrudnienia, odbycia praktyk, stażu, kursu czy dalszego kształcenia.

- Po trwających godzinę zajęciach w grupie, można było zostać na indywidualnej rozmowie - dodaje Mirosław Podraza. - Z osiemnastoosobowej grupy skorzystała z okazji połowa. Można było porozmawiać o tym, jak najlepiej wykorzystać własne predyspozycje zawo-dowe oraz skonsultować swoje CV.

Największe zainteresowanie wykazali dyrektorzy gimnazjów, którzy na zajęcia "Poznajemy Świat Zawodów", chcieli wysłać wszystkie klasy trzecie.

- Niestety, tyle grup nie mogliśmy dziś przyjąć, zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania - podkreśla Mirosław Podraza. - Jednak nic straconego, ta młodzież, która teraz nie uczestniczyła w warsztatach, będzie miała okazję to nadrobić. Planujemy bowiem zaprosić doradców zawodowych do szkół.

Katarzyna Petrycka i Piotr Krup z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Toruniu potrafili zaciekawić, zainspirować i rozbawić młodzież z Gimnazjum nr 1, 2 i 4 w Chełmnie oraz w Starogrodzie.

- Młodzież rozwiązywała testy komputerowe określające bilans umiejętności oraz tradycyjne - na kartkach papieru - informuje koordynator projektu. - Poznali swoje predyspozycje zawodowe, więc mogą ukierunkować się - obierając w przyszłości szkołę - właśnie na dziedziny, do których mają predyspozycje.

Wykorzystajcie talenty

- Niektórzy są zaskoczeni wynikami testów, choć po przemyśleniu zgadzają się z nimi - mówiła Katarzyna Petrycka. - Jednemu chłopcu wyszło, że jest uzdolniony technicznie i manualne, że pasuje do niego zawód górnik. Był oburzony. A to tylko przykład z całej gamy zawodów, w których mógłby swoje predyspozycje wykorzystać.

Gimnazjaliści poznawali nowe zawody. Niektórych nie potrafili odnaleźć w łamigłówkach, natomiast w przypadku innych nie umieli powiedzieć czym zajmuje się ich wykonawca, na przykład kim jest rejent lub pracownik public relations. Rozwiązali też test, na podstawie którego dowiedzieli się, że stres niekorzystnie wpływa na logiczne myślenie.

- Tak więc prze testem gimnazjalnym dla ostatnich klas warto sobie to przypomnieć i nie dać się stresowi - radziła Petrycka.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie