MKTG SR - pasek na kartach artykułów

List intencyjny pomiędzy publiczną uczelnią, miastem i szpitalem. "To zalążek budowania campusu akademickiego w Grudziądzu"

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Podpisanie listu intencyjnego o współpracy w zakresie kształcenia przyszłych medyków w Publicznej Uczelni Zawodowej w Grudziądzu pomiędzy rektorem uczelni dr. hab. inż. Klaudiuszem Migawą (od lewej), Maciejem Glamowskim prezydentem Grudziądza i Agatą Kurkowską dyrektorem szpitala
Podpisanie listu intencyjnego o współpracy w zakresie kształcenia przyszłych medyków w Publicznej Uczelni Zawodowej w Grudziądzu pomiędzy rektorem uczelni dr. hab. inż. Klaudiuszem Migawą (od lewej), Maciejem Glamowskim prezydentem Grudziądza i Agatą Kurkowską dyrektorem szpitala Aleksandra Pasis
Od 1 października 2024 roku mechatronika, a w dalszej kolejności kierunki medyczne, m. in. pielęgniarstwo - taki plan mają władze Publicznej Uczelni Zawodowej, która została powołana w listopadzie ub. roku w Grudziądzu. Campus akademicki ma powstać na terenach przyległych do lecznicy. Pierwszy budynek, jaki ma zostać "oddany" studentom to ten, w którym obecnie funkcjonuje administracja szpitala.

W tej chwili, jak informuje nowo powołany rektor Publicznej Uczelni Zawodowej w Grudziądzu, dr hab. inż. Klaudiusz Migawa trwa promocja kierunku mechatronika. W niedługiej perspektywie (przyp. red. kolejnego roku) uczelnia ma rozszerzyć swoją ofertę kształcenia o kierunki medyczne. Chodzi m. in. o

  • pielęgniarstwo,

  • położnictwo czy

  • diagnostykę laboratoryjną.

By tak się stało, właśnie podpisany został list intencyjny o współpracy w tym zakresie pomiędzy rektorem, prezydentem Grudziądz i dyrektorem szpitala.

- Chcemy pod ten cel wykorzystać zasoby naszej lecznicy zarówno jeśli chodzi o kadrę jak i infrastrukturę, tak aby tutaj znajdowało się zaplecze dydaktyczne i odbywały się zajęcia praktyczne - wyjaśnia Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. - Bardzo mi zależy, aby Grudziądz stawał się miastem akademickim.

W opinii prezydenta Grudziądza, miasto musi budować campus akademicki z prawdziwego zdarzenia. - Idealnym miejscem są tereny przy szpitalu liczące około 10-12 hektarów - uważa Maciej Glamowski.

Warto przeczytać:

W gabinetach dyrekcji szpitala... zasiądą studenci?

Zanim jednak campus powstanie, zakres współpracy po planowanym utworzeniu kierunków medycznych miałby obejmować m. in. przeznaczenie budynku administracji szpitala pod kształcenie przyszłych studentów. Co to oznacza dla pracowników tego działu grudziądzkiej lecznicy? Agata Kurkowska, dyrektor szpitala wyjaśnia: - To kwestia wewnętrznej reorganizacji. Dysponujemy innymi miejscami, lokalami i nie będzie problemu z przeniesieniem.

Dyrektor Kurkowska zapewnia też, że w związku z planami uruchomienia pielęgniarstwa w Publicznej Uczelni Zawodowej w Grudziądzu na bazie szpitala, współpraca z dotychczasowymi wyższymi uczelniami kształcącymi pielęgniarki będzie dalej kontynuowana. - Nowa oferta, będzie po prostu alternatywą - tłumaczy Agata Kurkowska.

Dodajmy, że obecnie przyszłe pielęgniarki i pielęgniarzy kształci Wyższa Szkoła Gospodarki z Bydgoszczy współpracująca z "Biegańskim". Dyplomy, po zakończonym zimowym semestrze, obroniło 60 osób. - To rokujący kierunek - podkreśla dyrektor Kurkowska.

Pisaliśmy także:

Przyszłość to kierunki związane z obronnością, logistyką

Jeśli chodzi o wspomnianą mechatronikę, to po jej uruchomieniu planowanym na nowy rok akademicki 2024/2025, baza dydaktyczna (sale wykładowe, laboratoria) będzie mieściła się w Centrum Kształcenia Zawodowego przy którym powstaje Branżowe Centrum Umiejętności. Na jego wyposażenie i organizację pozyskano dofinansowanie w wysokości 15 mln zł! To właśnie w jego oparciu będą miały rozwijać się kierunki techniczne. Ma ono służyć nie tylko uczniom, studentom ale także mają tu szkolić się nauczyciele i przedsiębiorcy.

Przypomnijmy też, że Publiczna Uczelnia Zawodowa w Grudziądzu pozyskała kamienicę przy ul. Kosynierów Gdyńskich od gminy - miasta Grudziądz. Tutaj ma znajdować się rektorat, czytelnia. Budynek musi póki co przejść modernizację o co ma zabiegać uczelnia.

Perspektywy rozwoju uczelni są duże zwłaszcza - jak podkreśla Maciej Glamowski - że niedługo ma zostać ogłoszony konkurs marszałkowski, w którym będzie można ubiegać się o miliony złotych na ten cel.

- Myślimy też o kolejnych kierunkach technicznych związanych z obronnością czy logistyką w oparciu o Wojskowe Zakłady Uzbrojenia - dodaje dr hab. inż. Klaudiusz Migawa, rektor Publicznej Uczelni Zawodowej w Grudziądzu, związany z Politechniką Bydgoską oraz OPEC-em Grudziądz gdzie pełni funkcję członka rady nadzorczej.

Wiceprezydent Róża Lewandowska: - Liczmy na to, że młodzi ludzie będą mogli kształcić się bezpłatnie w Grudziądzu. To co zaczyna się dziać u nas w obszarze szkolnictwa wyższego to zalążek miasta akademickiego.

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska