Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dotacje i refundacje

(kk)
Rada Powiatu golubsko-dobrzyńskiego zatwierdziła tegoroczny plan zadań oraz zasady przyznawania dofinansowań dla osób niepełnosprawnych. Jakie bariery można będzie pokonać?

Na liście zadań z zakresu

rehabilitacji społecznej

znalazło się m.in. dofinansowanie uczestnictwa niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych (powiat zabezpieczył na ten cel 100 tys. zł). Aby otrzymać pieniądze, miesięczny dochód w rodzinie nie może przekroczyć 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w danym kwartale (obecnie wynosi ono około 2600 zł).

W roku bieżącym powiat będzie dotował tworzenie i działanie warsztatów terapii zajęciowej (335 tys. zł) oraz organizację sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych (20 tys. zł). O pieniądze na to drugie zadanie mogą starać się raz do roku instytucje, które prowadzą swą działalność minimum 2 lata. Wysokość dotacji maksymalnie może wynieść 60 proc. kosztów realizacji przedsięwzięcia.

Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mają natomiast prawo ubiegać się o dotacje na zakup sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych (215 tys. zł).

Zlikwidować bariery

Zabezpieczono też pieniądze na dofinansowanie likwidacji indywidualnych barier architektonicznych, technicznych i w komunikowaniu się (130 tys. zł). W ramach tych pierwszych można pozyskać pieniądze m.in. na budowę podjazdu do budynku mieszkalnego, zakup i montaż urządzeń do transportu pionowego (podnośniki, platformy etc.), poręczy, uchwytów do ciągów komunikacyjnych, adaptację pomieszczeń, a nawet wymianę instalacji c.o., elektrycznych, gazowych, wod.-kan. By zlikwidować bariery techniczne powiat będzie dotował m.in. zakup sprzętu gospodarstwa domowego, łóżek ortopedycznych, instalacje systemu automatycznego otwierania bram garażowych i wjazdowych. W ramach likwidacji barier w komunikowaniu się dotowane będą rozmaite zakupy, od domowych sygnalizacji świetlnych rozpoczynając, poprzez tekstofony, a na sprzęcie multimedialnym kończąc.

W ramach

rehabilitacji zawodowej

powiat będzie udzielał pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub rolniczej oraz dofinansowywał nawet w 50 proc. oprocentowanie kredytów bankowych na kontynuowanie takiej działalności. Niepełnosprawni mogą się również ubiegać o sfinansowanie szkoleń oraz przekwalifikowania się. Pracodawcy mogą natomiast liczyć na zwrot kosztów poniesionych w związku z przystosowaniem dla potrzeb niepełnosprawnych stanowisk pracy.

Na tegoroczną rehabilitację niepełnosprawnych w powiecie golubsko-dobrzyńskim zabezpieczono ponad 1,6 mln złotych. Pieniądze będą pochodziły z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska