Dożynki powiatowe w Wąbrzeźnie
Miejscem imprezy był plac Jana Pawła II, który zapełnił się stoiskami kół gospodyń wiejskich i firm rolniczych.
Starostowie dożynkowi: Elżbieta Gościńska i Grzegorz Grochowalski wręczyli chleb gospodarzom imprezy: Leszkowi Kawskiemu, burmistrzowi Wąbrzeźna i Krzysztofowi Maćkiewiczowi, staroście wąbrzeskiemu.
Elżbieta Gościńska mieszka w Łobdowie, gdzie z mężem Mirosławem od 22 lat prowadzi gospodarstwo rolne. - Zajmujemy się hodowlą trzody chlewnej i produkcją mleka. Prowadzimy również produkcję roślinną. Nasze gospodarstwo jest wielokierunkowe - mówi kobieta.
Natomiast część gospodarstwa Grzegorza Grochowalskiego znajduje się w mieście, a część w gminie Wąbrzeźno. Rolnik zajmuje się głównie produkcją trzody chlewnej. Zboże, które uprawia na 12 hektarach przeznaczone jest na paszę. - Hodowla trzody chlewnej jest na granicy opłacalności. Dlatego szukam innych źródeł dochodów. Myślę o energii odnawialnej - mówi rolnik.
Podczas imprezy można było obejrzeć tradycyjne wieńce. Ten najładniejszy, zdaniem komisji konkursowej, wykonali mieszkańcy gminy Książki. Ze sceny można było usłyszeć pieśni folklorystyczne w wykonaniu zespołu Młody Toruń. Po części oficjalnej do wspólnej zabawy uczestników festynu zaprosiła grupa Biesiada Polska, a na koniec wystąpił zespół Chanel.
Czytaj e-wydanie »