Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki w gminie Barcin [zdjęcia]

Joanna Bejma
Joanna Bejma
Święto plonów w gminie Barcin
Święto plonów w gminie Barcin Joanna Bejma
Gmina Barcin obchodziła swoje święto plonów. Dożynki zorganizowano przed halą widowiskowo-sportową. Tradycyjnie rozpoczęła je msza św.

Mszę odprawił ks. proboszcz Stanisław Talaczyński z parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Starostami tegorocznych dożynek zostali Halina Łukowska i Sylwester Puzio z Wolic.
Pani Halina wraz z mężem i dziećmi prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 12,5 ha odziedziczone po rodzicach i teściach. Gospodarstwo położone jest w Wolicach i Murczynie i nastawione jest na produkcję roślinną.

Sylwester Puzio wraz z żoną prowadzi w Wolicach gospodarstwo o powierzchni 42 ha, które nastawione jest hodowlę trzody chlewnej, bydła opasowego oraz na produkcję roślinną. Rocznie w gospodarstwie produkuje się 200 tuczników dla Zakładów Mięsnych Viando.

Podczas dożynek Komisja Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w Barcinie wyróżniła następujących rolników: Remigiusza i Iwonę Kruszynów (Barcin Wieś), Piotra i Jadwigę Pawlickich (Młodocin) oraz Marię i Aleksandra Kabacińskich (Piechcin).

Tradycją dożynkową jest przygotowanie wieńców dożynkowych, tym zajęły się sołectwa (za najpiękniejszy uznano tez wykonany przez sołectwo Wolice) oraz wręczenie na ręce gospodarza gminy chleba z upieczonego z tegorocznych zbiorów.

Chleb na ręce burmistrza Michała Pęziaka i Krystyny Barteckiej, przewodniczącej rady miejskiej wręczyli starostowie dożynek. Chleb podzielono i rozdano wśród przybyłych gości i uczestników święta plonów.

- Mielibyśmy duże powody do radości, gdyby nie sytuacja, jaka miała miejsce trzy tygodnie temu. To nawałnica, która spowodowała olbrzymie straty. Na szczęście w naszej gminie nie były one tak duże. My, jako samorząd rozumiejąc, że w innych gminach pomoc jest bardziej potrzebna, nie przyjmujemy pomocy od innych samorządów, na przykład od Metropolii Bydgoskiej. Kwota, którą prezydent przeznaczył, 400 tys. złotych, poszła do innych gmin. My musimy sobie poradzić sami - oświadczył burmistrz Michał Pęziak.

- Rolnicy, sadownicy, ogrodnicy dziękujemy wam za to, co trafia na nasze stoły. Żywność, którą produkujecie to podstawa naszej egzystencji. Życzymy wam również dużo zdrowia, by płody rolne miały przyzwoite ceny i tego, żeby tegoroczne zasiewy dały w przyszłym roku obfity plon - dodał włodarz gminy.

Gminne święto plonów uświetniła m.in. Kapela Spod Kowala, panie z Gminnej Rady Kobiet przygotowały z kolei słodkie wypieki.

Do zobaczenia - odcinek 25 - polskie seriale na jesień v2.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska