Spis treści
29 listopada 2024 r. w Teatrze Horzycy w Toruniu odbyła się gala konkursu Agricola – Syn Ziemi.
- Z satysfakcją wyróżniamy i promujemy najbardziej przedsiębiorczych rolników i zaangażowanych wiejskich liderów. To dzięki nim kujawsko-pomorska wieś modernizuje się w imponującym tempie, zachowując przy tym i pielęgnując wszystko to, w wiejskiej tradycji warte jest utrzymania i naszej troski – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – Serdecznie gratuluję laureatom!
Laureaci konkursu Agicola – Syn Ziemi 2024
Kategoria kobieta aktywna, kobieta aktywna społecznie
- I miejsce - Ewa Siekierska - twórczyni ludowa w dziedzinie haftu kaszubskiego i autorka wielu wspaniałych rękodzieł. Jest członkinią Towarzystwa Borowiackiego, Towarzystwa Ziemi Koronowskiej oraz członkinią KGW w Mąkowarsku. Umiłowanie do haftu i zainteresowanie twórczością ludową wyniosła z domu rodzinnego. W tej dziedzinie osiąga sukcesy w postaci nagród i wyróżnień w konkursach regionalnych i ogólnopolskich. Jest sołtyską wsi Mąkowarsko, pełną inicjatyw działaczką.
- II miejsce - Paulina Staszewska - sołtyska wsi Borzymin oraz radna gminy Rypin. Zdobyła wyróżnienie sołtys roku w plebiscycie Mistrzowie Agro 2019. Wraz z mężem prowadzi 45 ha gospodarstwo rolne specjalizujące się w hodowli trzody chlewnej i produkcji roślinnej. Aktywnie uczestniczy w życiu wsi, motywując mieszkańców do angażowania się w lokalne sprawy. Czynnie działa w Kole Gospodyń Wiejskich w Borzymie. Prowadzi akcje promujące gminę i sołectwo oraz ich walory.
- III miejsce - Anna Popielarz-Olszak - sołtyska wsi Piechcin, a jednocześnie radna Rady Miejskiej w Barcinie. Prężnie działa w kole gospodyń wiejskich, którego jest założycielką i przewodniczącą. Zafascynowana pracą na rzecz lokalnej społeczności. Organizatorka niezliczonej liczby wydarzeń edukacyjnych, kulturalnych, ekologicznych, sportowych i integracyjnych wśród lokalnej społeczności. Z wykształcenia politolog o specjalizacji regionalno-samorządowej.
Kategoria rolnictwo tradycyjne
- I miejsce - Janusz Adamczyk - rolnik z Kosowa w gminie Świecie. Wspólnie z żoną prowadzi 50 ha gospodarstwo specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego oraz w przetwórstwie mlecznym. Pan Janusz to znawca technologii wytwarzania serów, w jego gospodarstwie powstaje ich aż 15 rodzajów. Sery Adamczyk, tworzone z pasją, były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane. Pan Janusz to osoba, która chętnie angażuje się w życie lokalnej społeczności.
- II miejsce - Przemysław Skowroński - prowadzi 38 ha gospodarstwo rolne o bardzo długiej rodzinnej tradycji w miejscowości Zakrzewo w powiecie aleksandrowskim. Zajmuje się hodowlą bydła opasowego oraz produkcją roślinną. W celu uzyskiwania wysokiej jakości plonów stosuje integrowaną produkcję roślin. Gospodarstwo jest bardzo dobrze wyposażone w nowoczesny sprzęt, maszyny i urządzenia do produkcji. Wdraża innowacyjne technologie i rozwiązania. Pan Przemysław działa również na rzecz edukacji i odnowy wsi. Angażuje się w działalność różnych związków i stowarzyszeń, jest m. in. założycielem Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Ziemi Kujawskiej”.
- III miejsce - Krzysztof Chmielewski - prowadzi 107 ha gospodarstwo we wsi Kołdrab w gminie Janowiec Wielkopolski. Zajmuje się hodowlą trzody chlewnej, produkcją pszenicy, rzepaku, kukurydzy oraz buraków cukrowych. Pan Krzysztof wdraża nowoczesne technologie chowu i uprawy pozwalające na doskonalenie produkcji roślinnej i zwierzęcej. Jego gospodarstwo wyposażone jest w najnowocześniejszy sprzęt. Pasję do rolnictwa ma we krwi, gdyż tradycje i zamiłowanie do takiej aktywności przejął po swoich przodkach.
Rozmowa z Piotrem Hemmerlingiem, wicewojewodą kujawsko-pomorskim, odpowiedzialnym za rolnictwo

Kategoria innowacje w rolnictwie
- I miejsce - Marek Różniak - przedsiębiorca i rolnik z miejscowości Śmielin w gminie Sadki. Jest założycielem firmy Agro-Land specjalizującej się w sprzedaży nowoczesnych maszyn i urządzeń rolniczych. Posiada własne Centrum Badawczo-Rozwojowe wyspecjalizowane w prowadzeniu badań nad uprawa pasową i rozwoju technologii Mzuri Pro-Til. Doświadczenia zbierane na podstawie uprawy tą technologią w gospodarstwie Pana Marka Różniaka są bezpośrednio wykorzystywane przy udoskonalaniu agregatów Mzuri oraz przy wprowadzaniu przez Agro-Land nowych innowacji rolniczych. Następnie są upowszechniane i z powodzeniem stosowane przez rolników niemal na całym świecie (w ponad 40 krajach). Pan Marek jest osobą niezwykle aktywną społecznie w obszarze budowy społeczeństwa obywatelskiego oraz współpracy z organizacjami społecznymi, samorządami, mieszkańcami i instytucjami edukacyjnymi. Jest laureatem niezliczonej liczby nagród, w tym m.in. laureatem Złotego Medalu w dwóch edycjach konkursu Polagra Premiery, nagrody Złoty Żuraw Rolnictwa Centralnych Targów Rolniczych PTAK Warsaw Expo w 2020 roku oraz wielokrotnym zdobywcą tytułu Dealera Roku w ogólnopolskim badaniu zadowolenia klientów firmy Claas.
- II miejsce - Filip Kotarski - prowadzi winnicę Tulibowo w powiecie lipnowskim. Głównym kierunkiem jego działalności jest produkcja wina z jagody kamczackiej, do której wykorzystuje bakterie i kwasy humusowe własnej produkcji. Dysponuje nowoczesnymi kombajnami do zbioru roślin. Prowadzi analizę gleby oraz posiada własną stację pogodową. Pan Filip był wielokrotnie nagradzany w zakresie prowadzonej działalności, jest m. in. laureatem nagród takich jak Rolnik Kujaw i Pomorza 2023 oraz Mistrz AgroLigi 2023.
- III miejsce - Mariusz Marcinkowski - prowadzi gospodarstwo o powierzchni 120 ha w miejscowości Łążynek w gminie Obrowo. Zajmuje się głównie produkcją mleka. Posiada nowoczesną oborę, wyposażoną w roboty udojowe, co przyczynia się do poprawy wydajności mlecznej i jakości otrzymywanego surowca. Pan Mariusz stawia na dobrostan zwierząt i innowacje w rolnictwie. Znajduje czas na działalność społeczną, zasiada w Kujawsko-Pomorskim Związku Hodowców Bydła oraz Związku Plantatorów Buraka Cukrowego i Rzepaku.
Pozostali laureaci konkursu Kujawsko-Pomorskiego Agricola – Syn Ziemi
Kategoria - kobieta przedsiębiorcza, kobieta aktywna społecznie:
- Cieślak-Wziętek Agata z Zamartego (powiat sępoleński)
- Dzięgielewska Agnieszka z Koziroga Leśnego (powiat lipnowski)
- Gołasz Karolina z Kończewic (powiat toruński)
- Jagielska Jolanta z Pawłówka (powiat bydgoski)
- Janiszewska Danuta z Nieżywięcia (powiat brodnicki)
- Kopczyńska Agnieszka ze Złotopola (powiat lipnowski)
- Kosicka Joanna z Błędowa (powiat wąbrzeski)
- Linczowska Ilona z Gorzuchowa (powiat chełmiński)
- Piguła-Jakóbczyk Małgorzata z Wybranowa (powiat inowrocławski)
- Pyra-Kuczyńska Marzena z Piskarek (powiat świecki)
- Rogalska Barbara z Witowąża (powiat toruński)
- Ruszkiewicz Dobrochna ze Smogorzewa (powiat włocławski)
- Skowrońska Sylwia z Toporzyszczewa (powiat aleksandrowski)
- Sławińska-Stogowska Dominika z Sokołowa (powiat golubsko-dobrzyński)
- Styperek Danuta z Rudy (powiat grudziądzki)
- Wiśniewska Józefa z Orzechowa (powiat wąbrzeski)
- Wojtko-Cetnarowska Anna z Zielonczyna (powiat bydgoski)
- Zakryś Elżbieta z Klonowa (powiat tucholski)
Kategoria - rolnictwo tradycyjne:
- Florek Marcin z Orla (powiat grudziądzki)
- Głomski Przemysław z Dużej Cerkwicy (powiat sępoleński)
- Kaczmarczyk Marek z Podwieska (powiat chełmiński)
- Kalita Grzegorz z Jabłonowa Zamku (powiat brodnicki)
- Karkosiński Bartosz z Witoldowa (powiat włocławski)
- Mętlewicz Marcin z Sęczkowa (powiat radziejowski)
- Niemczewski Piotr z Klonowa (powiat tucholski)
- Ostrowicki Maciej z Trzemiętowa (powiat bydgoski)
- Pawlik Mariusz z Pluskowęs (powiat golubsko-dobrzyński)
Kategoria - innowacje w rolnictwie:
- Chabowska Ewa ze Strzelec Górnych (powiat bydgoski)
- Chwalisz Wojciech z Chełmiczek (powiat inowrocławski)
- Dams Sławomir z Nowego Dworu Królewskiego (powiat chełmiński)
- Juszczak Krzysztof z Niedźwiad (powiat żniński)
- Leśniewska Teresa z Zakrocza (powiat rypiński)
- Łukaszewski Mirosław z Arciszewa (powiat włocławski)
- Olech Andrzej z Nowej Wsi (powiat brodnicki)
- Osiński Dawid z Brzozia (powiat tucholski)
- Piernik Jarosław z Kurzejewa (powiat świecki)
- Szałek Łukasz z Ostrowąsa (powiat aleksandrowski)
- Wesołowscy Agnieszka i Piotr z Słupa (powiat grudziądzki)
- Wichliński Przemysław z Dębołęki (powiat radziejowski)
Agricola – Syn Ziemi to konkurs, który Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski zorganizował dziewiąty raz. Partnerem samorządu województwa jest Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza. Kandydatury mogły zgłaszać samorządy terytorialne, związki i organizacje społeczno-zawodowe rolników, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego i organizacje pozarządowe.
Zobaczcie, jak wyglądała gala Agricola - Syn Ziemi: