W przypadku podłoży, które poddajemy renowacji najpierw usuwamy starą powłokę surowego drewna, a następnie przecieramy je wilgotną szmatką. Malujemy najczęściej dwukrotnie lub zgodnie ze wskazówkami producenta farby. Czas schnięcia zależy od gatunku drewna. Jeżeli jest ono miękkie, łatwiej wchłania preparat i powłoka schnie szybciej.
Jaki kolor?
Komu nie wystarcza naturalny kolor drewna, może sięgnąć po lakierobejcę lub bejcę, które producenci farb oferują w wielu kolorach, od czarnego hebanu, przez ciemną oliwkę po jasny dąb. Dzięki wyborowi kilkunastu kolorów możemy osiągnąć wymarzony efekt. Ale należy pamiętać, że o efekcie wszystkich prac malarskich decyduje nie tylko barwa, a przede wszystkim staranność przygotowania podłoża. Powierzchnia przeznaczona do malowania musi być równa, czysta i odpylona.
Przed lakierowaniem czy bejcowaniem tę powierzchnię należy delikatnie i dokładnie szlifować papierem ściernym, a następnie odkurzyć. Szlifowanie powinno przebiegać wzdłuż włókien, wtedy powierzchnia będzie gładka. Szlifowanie w różnych kierunkach spowoduje wyrywanie się małych włókienek, przez co powierzchnia stanie się chropowata, co jeszcze uwydatni się po lakierowaniu.
Zabrudzenia tłuszczem lub żywicą należy zmyć benzyną ekstrakcyjną lub lakową. Drewno przed lakierowaniem powinno być suche, w przeciwnym razie wydłuży się czas schnięcia lakieru oraz pogorszy jakość powłoki po wyschnięciu.
Kilka wskazówek
Specjaliści podają kilka wskazówek, dzięki którym uzyskamy odpowiedni efekt malowania. Najpierw robimy pędzlem pionowe, równolegle pasy. Następnie malujemy kolejno prostokątne sektory o powierzchni 30 cm i nie zanurzając pędzla, łączymy pionowe linie poziomymi pociągnięciami.
Czas nałożenia kolejnej warstwy zależy od gatunku drewna i warunków malowania.
Drewno miękkie łatwiej wchłania produkt i powłoka schnie szybciej. Natomiast na drewnie twardym proces wysychania trwa dłużej. Do świeżo pomalowanej powierzchni przyczepia się zwykle kurz, włosie z pędzla lub inne zanieczyszczenia, które należy usunąć. Dlatego powinno się sprawdzać powierzchnię po nałożeniu każdej warstwy.
Lakiery do drewna zwykle są bezbarwne. Kolor nadamy używając lakierobejcy lub bejcy. Zwykle są to odcienie imitujące barwę różnych gatunków drewna, np. czarny heban, akacja czy orzech włoski.
Należy pamiętać, że podczas malowania drewna kolorowymi lakierobejcami najlepiej pracować w dzień przy dobrym oświetleniu.
Warto również przeprowadzić wcześniej próbę na niewielkim kawałku drewna, co pozwoli nam na właściwą ocenę koloru.
Drewno malowane
(d-ka)

Malowanie może być jednym ze sposobów zabezpieczenia drewna przed zniszczeniem. Nie należy jednak malować drewna podczas deszczu i mgły lub w miejscu mocno nasłonecznionym.