Rejestracji dokonuje się w dniu przedłożenia kompletu wymaganych dokumentów, wypełnienia karty rejestracyjnej i poświadczenia własnym podpisem prawdziwości złożonych oświadczeń w obecności pracownika "pośredniaka".
Do rejestracji wymagane są następujące dokumenty: dowód osobisty, a w przypadku osób niepełnoletnich - tymczasowy dowód osobisty lub legitymacja szkolna; dyplom, świadectwo ukończenia szkoły albo świadectwo szkolne czy zaświadczenie o ukończeniu kursu, szkolenia; świadectwa pracy oraz inne dokumenty niezbędne do ustalenia uprawnień i dokument o przeciwwskazaniach do wykonywania określonych prac. Osoba niepełnosprawna, oprócz tychże, dostarcza orzeczenie o niepełnosprawności. Urząd pracy może sporządzać odpisy lub kserokopie dokumentów.
Natomiast osoba uprawniona do świadczenia przedemerytalnego jest zobowiązana przekazać oryginały świadectw pracy czy innych dokumentów. Ma to na celu sporządzenie wniosku o ustalenie wysokości emerytury, która jest podstawą obliczenia wysokości świadczenia. W przypadku nieprzedłożenia dokumentów, "pośredniak" przyznaje je w wysokości minimalnej.
Rejestracji nie dokonuje się w przypadku niedostarczenia dokumentów lub odmowy złożenia podpisu w karcie rejestracyjnej.
Wysokość zasiłku jest zróżnicowana i zależy od długości czasu zatrudnienia - to warunek nabycia prawa do zasiłku. Jeżeli wynosi do 5 lat należy się zasiłek w wysokości 80 proc. podstawowego; od 5 do 20 lat - kwota podstawowa określona w ustawie i waloryzowana w okresach kwartalnych; co najmniej 20 lat - 120 proc. zasiłku podstawowego.
Droga do bezrobotnego
Agnieszka Domka
Dziś przypominany, jak zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy.