Drogowcy zapewniają, że są gotowi nawet na zimę stulecia

  Drogowcy zapewniają, że są gotowi nawet na zimę stulecia

  Monika Smól

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Drogowcy zapewniają, że żadna zima ich nie zaskoczy - nawet gdyby spadło bardzo dużo śniegu są zabezpieczeni w sprzęt i materiały

  Drogowcy zapewniają, że żadna zima ich nie zaskoczy - nawet gdyby spadło bardzo dużo śniegu są zabezpieczeni w sprzęt i materiały ©Nadesłane

  Pracownicy Powiatowego Zarządu Dróg w Chełmnie - od 10 listopada do 15 kwietnia - są w pełnej gotowości do zimowego utrzymania dróg powiatowych. - Jesteśmy dobrze przygotowani - mówią w PZD.
  Drogowcy zapewniają, że żadna zima ich nie zaskoczy - nawet gdyby spadło bardzo dużo śniegu są zabezpieczeni w sprzęt i materiały

  Drogowcy zapewniają, że żadna zima ich nie zaskoczy - nawet gdyby spadło bardzo dużo śniegu są zabezpieczeni w sprzęt i materiały ©Nadesłane

  Usługi sprzętowe z zakresu zimowego utrzymania dróg obejmują zwalczanie śliskości zimowej - oblodzeń - oraz odśnieżanie pługami.
  - Zimowe utrzymanie dróg w powiecie chełmińskim zostało podzielone na dwa zadania - informuje Krzysztof Żukowski z Powiatowego Zarządu Dróg w Chełmnie. - Pierwsze zadanie obejmuje drogi powiatowe o długości ponad 138 kilometrów, zlokalizowane na terenie gmin: Papowo Biskupie, Lisewo, Chełmno oraz Stolno - na wschód od drogi krajowej numer 91.

  Przyjedzie Lech Wałęsa. Szykuje się też wielka gala muzyczna - a nawet dwie

  Drogi powiatowe objęte tym zadaniem obsługiwać będą dwie pługopiaskarki - nośniki samochodów ciężarowych, wyposażone w pługi oraz rozsypywarki mieszanki piaskowo - solnej.

  - Wykonawca realizujący to zadanie, Zakład Usług Drogowo - Transportowych Stanisława Adamczyka ze Skąpego, wybrany został w wyniku przeprowadzonego postępowania przetargowego - dodaje Krzysztof Żukowski. - Z kolei zadanie drugie obejmuje drogi powiatowe o długości ponad 90 kilometrów, zlokalizowane na terenie gmin: Unisław, Kijewo Królewskie, Papowo Biskupie, Stolno oraz Chełmno - na zachód od drogi krajowej numer 91. Drogi powiatowe objęte tym zadaniem obsługiwać będą dwie pługopiaskarki.
  Przetarg na realizację tych usług wygrał Grzegorz Pora Usługi Transportowo - Sprzętowe z Unisławia.
  Umowy na realizację usług z wykonawcami zostały podpisane pod koniec października.
  - Drogi powiatowe utrzymywane są w dwóch standardach zimowego utrzymania dróg, to jest: drogi o nawierzchni bitumicznej - w piątym standardzie, a także drogi o nawierzchni niebitumicznej - te są w szóstym standardzie - dodaje Krzysztof Żukowski.

  Mają ciągniki - ładowacze, pługopiaskarki i koparki  Poza tym, w Zarządzie Dróg Powiatowych zabezpieczono sprzęt ciężki na wypadek konieczności odśnieżania dróg w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych.

  - Zostały podpisane stosowne zobowiązania do współpracy od 10 listopada do 15 kwietnia z wykonawcami dysponującymi odpowiednim sprzętem - podkreśla nasz rozmówca. - Ponadto, my także dysponujemy własnym sprzętem przystosowanym do odśnieżania dróg powiatowych. Wśród tego sprzętu jest ciągnik marki Lamborghini posiadający dwa napędy - pług do odśnieżania, a także ciągnik marki Ursus, który także ma dwa napędy - to jest ładowacz do odśnieżania.

  W garażach PZD stoi także koparko - ładowarka marki JCB mająca dwa napędy - to jest pług do odśnieżania.
  Ponadto, w PZD zawarli umowy na dostawę materiałów, czyli piasku i soli, do zimowego utrzymania dróg. Powiatowy Zarząd Dróg przygotowuje we własnym zakresie odpowiednią mieszankę piaskowo-solną.

  - Planujemy produkcję mieszanki piaskowo - solnej w sezonie 2018/2019 w ilości do dwóch tysięcy ton - zapowiada Krzysztof Żukowski. - Posiadamy również mieszankę z poprzedniego sezonu - 275 ton oraz piasek - 500 ton.


  Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018