W miniony czwartek obradował zarząd oddziału powiatowego Związku OSP. Druhowie omówili i podsumowali roczną pracę
radzejowskichstrażaków ochotników, wyznaczyli też zadania na rok obecny.
W powiecie radziejowskim ochotnicze straże funkcjonują w każdej gminie. W 33. jednostkach gotowych do akcji jest ponad tysiąc strażaków. Głównie seniorów, ale są też drużyny młodzieżowe: w Dębołęce, Piotrkowie Kujawskim. Od trudnych zadań strażackich nie uchylają się też panie.
Co młodych przyciąga do ochotniczej straży? Między innymi możliwość zdobycia dodatkowych umiejętności i uprawnień: medycznych, czy technicznych, bo przecież jednostki wyposażane są w nowoczesny sprzęt, wymagający fachowej obsługi. To także duża okazja wyżycia się sportowego w wielu zawodach i turniejach, które organizujemy.
Utrzymanie ochotniczych straży jest jednym z obowiązków samorządów, ale w wielu gminach opieka ta wybiega poza ustalone regulaminami obowiązki. W miarę finansowych możliwości kupowany jest dodatkowy sprzęt gaśniczy, odnawiany tabor samochodowy. Do akcji gaśniczej może pojechać strażak, który jest ubezpieczony i odpowiednio wyszkolony. Zwłaszcza dotyczy to tych jednostek, które wpisane są do krajowego rejestru. Dlatego druhowie uczestniczą w różnego rodzaju szkoleniach, organizowanych przez straż zawodową i stale podnoszą swoje umiejętności.
W trakcie uroczystego posiedzenia zarządu oddziału OSP zasłużeni dla radziejowskiej ochotniczej straży otrzymali odznaki i statuetki. Złotą odznaką Związku OSP udekorowany został Andrzej Dzierżawski. Srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymał ks. Henryk Baszczyk, zaś brązowe ks. Andrzej Aniszczyk. Medalem tym wyróżniono również Proszkownię Mleka w Piotrkowie Kujawskim oraz Ośrodek Hodowli Zarodowej w Osięcinach. Marian Zieliński, Ryszard Micek, komendant policji i Piotr Muszyński, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Radziejowie otrzymali statuetki.
Czytaj e-wydanie »