W Drwęcy i jej dopływach mają być lepsze warunki życia dla różnych gatunków ryb, szczególnie zagrożonych wyginięciem, a turyści skorzystają z natury, nie niszcząc środowiska. Takie są założenia ekologicznego projektu Stowarzyszenia Miast, Gmin i Powiatów Dorzecza Drwęcy, w którym działa m.in. powiat golubsko-dobrzyński. Samorządy skupione wokół rzeki właśnie zdobyły ponad 3,4 mln euro, czyli prawie 14 mln zł na realizację swojego pomysłu.
Przeczytaj także: Miliony z Brukseli popłyną do Brodnicy. Dla Drwęcy
Na co zostaną wydane te pieniądze?
W planach jest zagospodarowanie tzw. miejsc ograniczonego użytkowania turystycznego. W jaki sposób? Budując przystanie, gdzie wodniacy będą mogli odpocząć w dobrych warunkach. Oznaczenia, miejsca ogniskowe, zadaszenia, stojaki dla kajaków, przenośne toalety, schrony przeciwdeszczowe ułatwią wypoczynek nie tylko tym, którzy korzystają z rzeki, ale i tym poruszającym się po lądzie.
Przystanie z niezbędną infrastrukturą na naszym terenie powinny powstać w Golubiu-Dobrzyniu i Elgiszewie. A poza tym również w takich miejscowościach, jak: Samborowo, Rodzone, Bratian, Nowe Miasto Lubawskie, Nielbark, Wielki Głęboczek, Brodnica i Lubicz.
Na rzece zostanie stworzonych sześć przejść dla płazów. Prawdopodobnie w Lubiczu będą natomiast zbudowane przepławki, które udrożnią Drwęcę, poprawią warunki hydrologiczno-ichtiologiczne i ułatwią migrację wielu gatunkom ryb, m.in. łososiom.
- Projekt stowarzyszenia służy przede wszystkim środowisku, ale pomoże także w rozwoju turystyki, w promocji regionu, a w konsekwencji jest szansą na ożywienie gospodarki - mówi starosta Wojciech Kwiatkowski.
Program zakłada bowiem również inicjatywy promocyjne i edukacyjne.
Co ważne, organizacja dostanie na projekt dotację w wysokości 97,5 proc. kosztów całego projektu! Złożą się na nie: Unia Europejska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz budżety marszałków województw kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.