Problem jako żywo przypomina ten obserwowany w lasach regionu – ludzie tam idą, biesiadują, a puszki, butelki i inne opakowania po produktach spożywczych wyrzucają gdzie popadnie.
Miło też usiąść nad rzeką lub jeziorem, kontemplować piękny widok, po czym na odchodne… zaśmiecić go. To kto przyjdzie tu po nas niech się martwi, my jesteśmy już w domu, albo w innym uroczym miejscu.
Tak zapewne myśli i robi spora część naszego społeczeństwa, bo jak inaczej wytłumaczyć te przykre obrazy znad rzek i jezior?
Swoje dokładają też – i przykro o tym mówić - wędkarze. Mało jest takich miejsc nad wszelkimi wodami, które ewidentnie są przez nich wykorzystywane, aby były czyste.
Wędkarze zapewniają, że dbają o środowisko, że z oczywistych względów zależy im na czystości wód. Wielu jest takich, ale też wielu postępuje inaczej, bo gdy opuszczą stanowiska, znajduje się najczęściej puste butelki lub puszki po piwie i opakowania po papierosach.
Zebrano już 12 ton śmieci
Akcje organizowane przez Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie odbywają się w całym kraju pod hasłem „Wody to nie śmietnik”. W sprzątaniu rzek i jezior uczestniczą dzieci i dorośli. Na początku tego roku w całej Polsce zebrano już ok. 12 ton śmieci!
- Przykre to, bo w Regionie Wodnym Noteci także jest z tym ogromny problem. Nieczystości zbierane przez naszych pracowników mnożą się na potęgę. Dlatego co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Ziemi staramy się choć zminimalizować ten problem i zachęcać do wspólnego sprzątania – mówi Edyta Nowacka, rzecznik prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej „Wody Polskie” w Bydgoszczy.
Kampania bydgoskich „Wód Polskich” kierowana jest do wszystkich, bo zaśmiecanie dotyczy każdego regionu i miejscowości, niezależnie od wieku i statusu materialnego mieszkańców.
W niedzielę nad inowrocławską Notecią
- Kładziemy nacisk na współdziałanie, dlatego zawieramy porozumienia z gminami w sprawie regularnego sprzątania i wywozu śmieci. W naszych działaniach możemy liczyć na wsparcie świadomych mieszkańców, wolontariuszy, samorządów, szkół, organizacji społecznych i instytucji państwowych. I właśnie - jeśli nie masz planów na niedzielę 27 kwietnia zapraszamy. Wysprzątamy brzegi i nurt Noteci w okolicach inowrocławskiej dzielnicy Mątwy – zachęca Edyta Nowacka.
Pierwotny termin sprzątania został przesunięty z soboty na niedzielę, a to w związku z pogrzebem papieża Franciszka i żałobą narodową.
To będzie 11. już edycja sprzątania Noteci, a jej gospodarzem będzie tradycyjnie Przystań Kajakowo- Żeglarska ZHP przy ul. Poznańskiej 384 w Inowrocławiu. O godz. 14.00 rozpocznie się sprzątanie z brzegów i z rzeki (z wykorzystaniem kajaków i rowerów wodnych).
Od godz. 15.00 na terenie przystani rozpoczną się gry i zabawy, quizy i inne zagadki związane z tematykę ekologiczną. Ustawione zostaną punkty z rękodzielnictwem, stoisko edukacyjne RZGW w Bydgoszczy (będą przedstawiciele nadzorów wodnych i Zarządu Zlewni w Inowrocławiu), wystawa prac Akademii Rozmaitości, działać będzie harcerska kawiarenka. Akcję zwieńczy konkurs na największy lub najbardziej niezwykły śmieć.
O godz. 15.30 uczestnicy otrzymają darmowy ciepły posiłek.
