Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duże zmiany w budowlance! Planowanie przestrzenne do poprawki - więcej planów, mniej prowizorki

Adam Willma
Adam Willma
Czy wreszcie skończy się urbanistyczna wolna amerykanka w gminach?
Czy wreszcie skończy się urbanistyczna wolna amerykanka w gminach? Grzegorz Olkowski
Planujesz kupno działki i budowę domu? Rząd szykuje duże zmiany w ustawach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Już od przyszłego roku!

To odpowiedź na apele urbanistów, którzy od lat bili na alarm, przestrzegają przed planistyczną katastrofą. Projekt znowelizowania dotychczasowych przepisów o planowaniu przestrzennym opracowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Płacimy za to miliardy

Najważniejszym elementem nowego prawa ma być przeciwdziałanie lokalizowaniu nowych inwestycji w szczerym polu. Choć niektórzy mogą odebrać to jako zmniejszenie swobody inwestorskiej, pomysł jest powszechnie akceptowany przez specjalistów.

- Chodzi przede wszystkim o koszty jakie ponoszą gminy – podkreśla prof. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. - Koszty tej nieuporządkowanej rozbudowy idą w dziesiątki miliardów rocznie.

Konsekwencją rozproszonej zabudowy jest wymuszanie przez inwestorów na gminach dodatkowych nakładów np. na komunikację i infrastrukturę. Inwestorzy mają do tego prawo, bo budowa infrastruktury należy do obowiązków gminy, ale gdy pojedyncze domy są od siebie odległe, koszty zaczynają przekraczać możliwości budżetowe gmin.

Jedni ponoszą koszty, inni mają zyski

U źródeł tego problemu stoją, stosowane powszechnie zamiast planów, warunki zabudowy. - Decyzja w sprawie warunków zabudowy miała być rozwiązaniem stosowanym wyjątkowo na terenach zurbanizowanych, a stała się podstawową metodą lokalizacji inwestycji – podkreśla wiceminister Piotr Uściński. - Powoduje to rozpraszanie się zabudowy na terenach otwartych wokół większych ośrodków. Studium gminy nie jest wiążące dla decyzji o warunkach zabudowy, a plany miejscowe są sporządzane zbyt wolno.

Według ministra rozproszenie powoduje „prywatyzację korzyści oraz upublicznienie kosztów”, bo korzyści ponoszone są przede wszystkim przez prywatnych inwestorów osiedlających się na terenach podmiejskich (często w obszarach atrakcyjnych przyrodniczo bądź krajobrazowo). A ponieważ nie ma mechanizmów za sprawą których inwestorzy partycypowaliby w kosztach budowy i w utrzymaniu służącej im infrastruktury (zwłaszcza komunikacyjnej i komunalnej), koszty te praktycznie w całości są ponoszone przez samorządy gmin (czyli de facto przez ogół podatników).

- Z drugiej strony – mieszkańcy osiedlający się na terenach podmiejskich mają utrudniony dostęp do podstawowych usług społecznych – szkół, przedszkoli, sklepów, przychodni zdrowia, terenów zieleni i rekreacji – zauważa Piotr Uściński.

Plan dla całej gminy

Nowe przepisy mają przyspieszyć i uprościć sporządzanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Rządowi eksperci mają nadzieję, że remedium na urbanistyczny chaos staną się uproszczone procedury planistyczne. - Reforma  przewiduje wprowadzenie planu ogólnego gminy i uchylenie przepisów w sprawie studium gminy – wyjaśnia wiceminister. - Cały obszar gminy zostanie objęty aktem prawa miejscowego, który będzie wiążący zarówno dla planów miejscowych jak i decyzji o warunkach zabudowy.

Uchwalając plan ogólny samorządy będą decydować, w jakich rejonach mogą być wydawane decyzje warunki zabudowy (obszar uzupełnienia zabudowy). Według Piotra Uścińskiego, pozwoli to optymalizować koszty związane z uzbrajaniem terenów inwestycyjnych i dostosować je do możliwości budżetu gmin: - Nastąpi uszczelnienie procedury wydawania decyzji o warunkach zabudowy – możliwość jej wydania będzie tylko na obszarze uzupełnienia zabudowy wyznaczonym w planie ogólnym oraz wprowadzony zostanie termin obowiązywania decyzji - 5 lat.

Dokument ma teraz przejść pójść do 21-dniowych konsultacji w kwietniu i wejść w życie 1 stycznia 2023 r.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska