Według planów „Laboratoria Czystej Energii” mają powstać przy Zespole Szkół Budowlanych i Zespole Szkół nr 12. - Głównym celem programu jest stworzenie bazy laboratoryjnej dla kształcenia profesjonalistów w zawodach technik chłodnictwa i klimatyzacji, technik energetyk i technik budownictwa - mówi Marta Stachowiak, rzecznik ratusza. - Pracownie mają także pełnić funkcję ośrodków edukacyjnych w zakresie ekologii i ekonomicznego korzystania ze źródeł energii dla społeczności lokalnej.
Przy Zespole Szkół nr 12 ma pojawić się zupełnie nowy pawilon, w którym znajdą się m.in. pompy ciepła, kolektor słoneczny, panele fotowoltaiczne, a nawet elektrownia wiatrowa. - Uczniowie będą mogli dokonywać tam pomiarów ciepła i energii, aby przekonać się, z jak różnych źródeł można je uzyskać - tłumaczy Wiesława Sraga, dyrektor placówki. - Chcemy, aby powstało tam także stanowisko do ładowania pojazdów elektrycznych. Skupimy się na odnawialnych źródłach energii.
Modernizacja już istniejących sal warsztatowych czeka natomiast Zespół Szkół Budowlanych. W laboratorium będzie można zbadać energooszczędność zastosowanych materiałów i instalacji.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Przy projekcie pomogą naukowcy z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Swoją wiedzą podzielą się też norwescy partnerzy z Dalane High School and Bryne High School. - Póki co, jesteśmy na etapie przygotowywania koncepcji na budowę tych laboratoriów - uzupełnia Stachowiak. - Ta ma powstać w pierwszym kwartale przyszłego roku. Wstępne plany co do budowy to rok szkolny 2018/2019.
Projekt jest finansowany z funduszy mechanizmu norweskiego. Miasto otrzymało na razie grant w wysokości 50 tysięcy złotych.
INFO Z POLSKI odc.14 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju