Władze Torunia wczoraj podpisały umowę na prowadzenie dwóch kolejnych rodzinnych domów dziecka. Nowym rodzinom wręczyły również klucze do mieszkań. Data zawarcia umów nie była przypadkowa - 30 maja bowiem obchodzonny jest Dzień Rodzicielstwa Zastępczego, a 1 czerwca - Międzynarodowy Dzień Dziecka.
- Rodzicielstwo zastępcze to jedna z najpiękniejszych misji, jaką może podjąć człowiek - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski podczas spotkania z toruńskimi rodzinami zastępczymi. - Przyjąć do własnej rodziny dziecko, ofiarować mu miłość i troskę, wprowadzać je w dorosłe życie, dzielić z nim radość i smutki to najcenniejszy dar, jaki można ofiarować drugiemu człowiekowi.
Wkrótce do placówek pieczy zastępczej typu rodzinnego dołączą dwie kolejne. Jeden z nich utworzą państwo Orłowscy. Będą się opiekować ośmiorgiem dzieci. Pani Justyna i jej mąż mają siedmioletniego syna Szymona. Ich rodzinny dom dziecka zostanie utworzony w lokalu miejskim przy ul. Mickiewicza. To 167-metrowe mieszkanie jest wyremontowane i wyposażone. Składa się z dużego przedpokoju oraz pięciu pokoi, kuchni, dwóch łazienek i pomieszczenia gospodarczego.
Kolejny rodzinny dom utworzą państwo Kaszuba. Pani Beata i pan Sławomir mają 20-letniego syna Adriana i 16-letnią córkę Sandrę. Będą mieć pod skrzydłami ośmioro dzieci. Zamieszkają w lokalu miejskim, który teraz jest remontowany. 132-metrowe mieszkanie znajduje się przy Konopnickiej. Rodzina będzie mieć do dyspozycji cztery pokoje, kuchnię i dwie łazienki. Otrzyma klucze 1 lipca. Miesięczny koszt utrzymania każdego z tych domów wynosić będzie ok. 15,7 tys. zł.
Władze Torunia spotkały się wczoraj także z innymi rodzinami, które prowadzą domy dziecka. Opiekunowie otrzymali kwiaty, a całe rodziny - bilety na spektakl w Baju Pomorskim i upominki.
W Toruniu łącznie z dwoma nowymi placówkami działa 10 rodzinnych domów dziecka o-raz trzy placówki typu rodzinnego. Mieszkają w nich 84 osoby. W pozostałych formach rodzinnej pieczy zastępczej na terenie miasta jest umieszczonych 393 dzieci w 275 rodzinach: spokrewnionych, niezawodowych, zawodowych, rodzinnych domach dziecka.
Czytaj e-wydanie »