
Ciechocinek, powiat aleksandrowski - Pałac Łazienki nr I, tzw. komitetowe budowany był od 1845 r. Autorami projektu byli: Henryk Marconi oraz Fryderyk Rojewski. Wnętrza zaplanował uczeń Marconiego - Franciszek Tournelle. Obiekt otwarto w 1850 r. Obecnie to sanatorium z miejscami noclegowymi, nowoczesną, bazą zabiegową i dwoma basenami solankowymi z termalną wodą prosto z ujęcia.

Ostrowite, powiat golubsko-dobrzyński - pałac położony jest w centrum wsi Ostrowite, w rozwidleniu szosy Golub - Kowalewo i Ostrowite – Gajewo. Swym kształtem przypomina równoboczny kwadrat. Podzielony jest na dwie zasadnicze części: południową - pałacową oraz północną - gospodarczą (folwarczną). Obecny zespół powstał w latach 1880-1908. Pałac zbudował Florian Gołkowski. Dwukrotnie uległ wewnętrznej przebudowie na potrzeby szkoły ewangelickiej w latach 1905-1907 oraz w 1940 roku na potrzeby szkoły niemieckiej. Pośrodku znajduje się dziedziniec, który otaczały ogrody. Elewacja frontowa została opracowana plastyczniej, niż elewacja tylna, ogrodowa. Od południowej strony pałacu znajdował się duży taras. Pałac jest murowany, umocniony fundamentem z kamienia, podpiwniczony. Wzniesiony na rzucie dwu prostokątów przypominających literę ,,T”. Część główna jest dłuższa, parterowa, pięcioosiowa. Asymetrycznie w drugiej skrajnej osi znajduje się wyodrębniony, piętrowy ryzalit biegnący przez całą szerokość tej części pałacu. Ryzalit zakończony jest trójkątnym szczytem, pośrodku widać okrągłe okno zwane ,,okulusem”. Od południa tej części pałacu, w jego krótszej elewacji murowana weranda jest bocznym wejściem do pałacu. Wejście główne znajduje się w pierwszej, skrajnej osi tej części pałacu. Wejście mieści się w prostokątnym portalu zwieńczonym gzymsem. Druga część pałacu stanowiąca daszek litery ,,T”, jest wyższa niż poprzednia o piętro. W parterowej werandzie, poprzedzonej schodami mieści się kolejne wejście boczne do pałacu. Dachy na ryzalicie i reszcie pałacu dwuspadowe, przykryte nowszą blachą falistą w kolorze zielonym.
Park przylega bezpośrednio od północy i północnego wschodu do pałacu. Ma kształt prostokąta. Powstał w II połowie XVIII wieku. Podczas minionych lat ulegał przekształceniom. Do dnia dzisiejszego budynek służy za siedzibę Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Jędryczki, który został ogłoszony patronem szkoły w 2001 roku. W pałacu mieszczą się obecnie również mieszkania, znajdujące się na piętrze (z artykułu Moniki Bąkowskiej, w publikacji pod redakcją Szymona Wiśniewskiego)

Pluskowęsy - we wczesnym średniowieczu Pluskowęsy należały do biskupów włocławskich. W czasach nowożytnych majątek należał do polskiego króla, który dzierżawił go szlachcicom. Zarządzali nim Grudzińscy, Bystranowscy, Keckowie, a w połowie XIX wieku Ludwik Krispien, po nim Otto Moeller. To z jego inicjatywy powstał dwór klasycystyczny. Na początku XX wieku majątek był już w posiadaniu niemieckiej komisji kolonizacyjnej (z artykułu Szymona Wiśniewskiego). Aktualnie w pałacu jest m.in. sklep.

Sadłowo, gmina Rypin, powiat rypiński - zabytkowy pałac w Sadłowie zbudowany został w klasycystycznym stylu na początku XIX wieku dla ówczesnych właścicieli wsi, rodziny Grabskich herbu Dołęga. Obecnie jest w rękach gminy Rypin, która w ostatnich latach wyremontowała obiekt. Ma on służyć przede wszystkim seniorom i młodzieży, do organizacji warsztatów, spotkań, działań klubów. W budynku mieszczą się pracownie malarskie i rzeźbiarskie, sala wystaw, Ośrodek Pracy Twórczej