Zobacz wideo: Tak znikał wiadukt przy Wojska Polskiego w Bydgoszczy

Dworzec Bydgoszcz Główna jest jednym z największych dworców kolejowych w Polsce. Początek jego historii sięga rojku 1851, kiedy powstał pierwszy obiekt dworca. W latach 2014-2015 został gruntownie przebudowany.
Inicjatorem nadania dworcowi patrona w postaci Mariana Rejewskiego jest Szymon Róg, bydgoski radny PiS.
- Ta inicjatywa łączy Bydgoszcz, łączy bydgoszczan, niezależnie od poglądów politycznych, niezależnie od spojrzenia na niektóre bieżące sprawy - stwierdził podczas nadawania imienia obiektowi minister Łukasz Schreiber. - Ta dzisiejsza uroczystość, dzięki której możemy nadać naszemu dworcu Bydgoszcz Główna imię wybitnego kryptologa Mariana Rejewskiego ma taką niezwykłą moc. Obserwujemy, co się dzieje na Zachodzie, jak czasem promuje to Hollywood, jak wygumkowana jest rola polskich naukowców w złamaniu szyfru Enigmy. Możemy zobaczyć filmy i przeczytać książki, które promują właśnie taką wersję wydarzeń. To jest pierwszy powód, dla którego warto przypominać postać wybitnej roli Polaków, szczególnie Mariana Rejewskiego, który był bydgoszczaninem.
Bydgoszcz kolei wielkich prędkości
Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, podkreślił, że celem rządu PiS jest nowoczesna i bezpieczna polska kolej.
- Realizujemy ten plan skutecznie i sukcesywnie, angażując olbrzymie środki finansowe w rewitalizacje, restrukturyzację, ale szczególnie w naprawę tego, co przez kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt lat, doprowadziło polską kolej do tych najgorszych w Europie - powiedział Andrzej Adamczyk. - W latach 30. uznano, że nikt nie jest w stanie przełamać geniuszu niemieckich konstruktorów, którzy zbudowali Enigmę. Okazało się, że nie, że są Polacy, którzy potrafią to zrobić. Udowodnił to Marian Rejewski ze swoimi kolegami, że Polacy mogą skutecznie realizować najbardziej ambitne i najtrudniejsze wyzwania.
Obecny podczas uroczystości Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, podkreślał duża rolę miasta na kolejowej mapie Polski.
- Kieruję słowa i spojrzenie w stronę pana ministra, bo przyszłość, to zamierzenia, które mają być realizowane. Przez Bydgoszcz mają przebiegać koleje dużych prędkości. Trzymam kciuki za te wszystkie zamierzenia, które dla nas, mieszkańców miasta, ale i sąsiadów, gmin, to wielka szansa rozwojowa - podkreślił Rafał Bruski.
"Pokój Szyfrów"
Krzysztof Drozdowski, prezes Fundacji Historycznej im. Mariana Rejewskiego, która od początku wspierała ideę nadania imienia kryptologa bydgoskiemu dworcowi, poinformował o pomyśle zorganizowania na terenie obiektu "pokoju Szyfrów" poświęconego Rejewskiemu. Pismo w tej sprawie trafiło już do PKP.
Szkoła z Osowej Góry na miejscu
W uroczystości nadania imienia dworcowi uczestniczyli uczniowie i dyrekcja Zespołu Szkół nr 24 na Osowej Górze. Ten ZS nr 24 nosi imię właśnie Mariana Rejewskiego. Byli też harcerze z 40. Bydgoskiej Drużyny Harcerskiej "Synowie i Córki Wiatru", która działa przy szkole, oraz poczet sztandarowy XII LO. Mariola Wolnik, nauczycielka historii, specjalnie na tę uroczystość napisała wiersz o Rejewskim, który przeczytała Marysia Katafiasz, uczennica klasy VIa.
Kim był słynny kryptolog
Marian Rejewski to wybitny polski matematyk i kryptolog. Wraz z Henrykiem Zygalskim i Jerzym Różyckim stworzyli zespół, który prowadził prace nad Enigmą, niemiecką maszyną szyfrującą. W grudniu 1932 roku Rejewskiemu udało się odkryć sposób działania Enigmy.
Obwodnica Tucholi
Po południu w środę obaj ministrowie odwiedzili także Tucholę, gdzie rozmawiano o przyszłej obwodnicy miasta. Zaplanowana na lata 2022-27 budowa obwodnicy Tucholi to koszt 126 milionów złotych, rządowa dotacja wyniesie 75,6 miliona.