MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Wojciech Faruga, przenosi się do Warszawy. Zostanie dyrektorem Teatru Dramatycznego

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Wojciech Faruga pozostanie dyrektorem Teatru Polskiego w Bydgoszczy do sierpnia.
Wojciech Faruga pozostanie dyrektorem Teatru Polskiego w Bydgoszczy do sierpnia. Dariusz Bloch
Miasto Warszawa rozpoczęło procedurę powołania bez konkursu Wojciecha Farugi na stanowisko dyrektora Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka. Obecny dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy zostanie powołany na pięcioletnią kadencję od 1 listopada.

Jak przekazał Urząd Miasta Warszawy, w porozumieniu z Mariuszem Guglasem, p.o. dyrektora Teatru Dramatycznego ustalono, że Wojciech Faruga już od czerwca będzie zatrudniony w Teatrze Dramatycznym jako konsultant ds. programowych, aby przygotować repertuar na sezon 2024/2025. Do końca sierpnia jest dyrektorem Teatru Polskiego w Bydgoszczy, a dodatkowo ma zobowiązania dotyczące pracy nad premierą we wrześniu i październiku w Teatrze Narodowym w Warszawie.

– Po nierozstrzygniętym konkursie na dyrektora Teatru Dramatycznego zdecydowaliśmy o odstąpieniu od procedury konkursowej. Zwróciłam się z propozycją do Wojciecha Farugi, któremu kończy się kontrakt w Teatrze w Bydgoszczy. Propozycja programowa, doświadczenie zarządzania teatrem publicznym i pozycja Wojtka Farugi jako reżysera są najlepszą rekomendacją. Uważam, że Wojciech Faruga najlepiej podoła wyzwaniom związanym z poprowadzeniem największej miejskiej sceny, zarówno pod względem artystycznym jak i organizacyjnym – mówi Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy.

W komunikacie dodano, że powołanie bez konkursu zakłada uzyskanie zgody na odstąpienie od procedury konkursowej od Ministry Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz uzyskanie opinii od środowisk twórczych i związków zawodowych działających w teatrze. Wraz z Wojciechem Farugą do Warszawy przeniesie się jego zastępczyni, Julia Holewińska.

Teatr Dramatyczny to jedna z najważniejszych scen w kraju, z ogromnymi tradycjami, zasobami i potencjałem. Od kilku sezonów boryka się jednak z różnorakimi kryzysami i podziałami. Podzielony jest zespół i widownia. W naszej opinii nadrzędnym celem nowej dyrekcji teatru powinna być zatem próba połączenia, scalenia, dialogu. Spajanie horyzontów rozumiemy wielopłaszczyznowo. Chcemy, by Teatr Dramatyczny był miejscem, które łączy, także przeciwieństwa, miejscem otwartym dla wszystkich, miejscem dialogu, miejscem, które nie wyklucza ze względu na światopogląd, wiek, gust czy wykształcenie – to fragment wizji i planu rozwoju teatru, którą przedstawili Wojciech Faruga i Julia Holewińska.

Wojciech Faruga jest reżyserem, scenografem, pedagogiem, kuratorem projektów artystycznych i społecznych, a od 2020 roku dyrektorem Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Studiował na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, a także w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Ostatnio uhonorowany został Nagrodą im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera w sezonie teatralnym 2022/2023 – to najważniejsza polska nagroda teatralna. W 2024 roku został odznaczony Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

– W związku z rezygnacją dyrektora Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy Wojciecha Stefaniaka (przyp. red. Faruga to pseudonim artystyczny) z dalszego sprawowania funkcji dyrektora instytucji, Miasto Bydgoszcz zdecydowało o ogłoszeniu konkursu na kandydata na stanowisko Dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Termin rozpoczęcia postępowania konkursowego przewidujemy na 28 czerwca br. Procedurę konkursową chcielibyśmy zakończyć do 31 października 2024 roku – przekazała w czwartek (13 czerwca) Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa prezydenta Bydgoszczy.

Dodaje, że informacja o zamiarze ogłoszenia konkursu została podana do publicznej wiadomości oraz pracownikom Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2024 r. poz. 87) oraz Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 12 kwietnia 2019 r. w sprawie konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora instytucji kultury (Dz. U. 2019 r. poz. 724).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Wojciech Faruga, przenosi się do Warszawy. Zostanie dyrektorem Teatru Dramatycznego - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska