Słowa te padły podczas odbytego kilka dni temu posiedzenia Rady Instytutu Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu. Obok prymasa Wojciecha Polaka, który przewodniczył obradom, uczestniczyli w nich także: biskup bydgoski Jan Tyrawa, prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie ks. kan. Zbigniew Przybylski, burmistrz Pakości Wiesław Kończal, proboszcz parafii Zwiastowania NMP w Inowrocławiu ks. prałat Leszek Kaczmarek i Rafał Łaszkiewicz, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza.
„Ku Chwale” dla ks. Rutkowskiego
Podczas posiedzenia wskazano tegorocznego laureata nagrody i statuetki „Ku Chwale”, ustanowionej przez prymasa Józefa Glempa. W najbliższą niedzielę zostanie ona wręczona ks. kanonikowi Zenonowi Rutkowskiemu. Stanie się to podczas mszy św. w kościele Zwiastowania NMP w Inowrocławiu, która od godz. 13 transmitowana będzie przez Telewizję Polonia.
Statuetką „Ku Chwale” honorowane są osoby wyróżniające się w różnych dziedzinach życia publicznego. W przypadku ks. Zenona Rutkowskiego doceniono jego ogromny wkład w budowę kościoła Świętej Królowej Jadwigi na os. Rąbin, którego był wieloletnim proboszczem. Uznanie wzbudziło też pełnienie funkcji kapelana inowrocławskiego szpitala oraz kapelana strażaków województwa kujawsko-pomorskiego.
Karta pocztowa i pieczęć
Podczas posiedzenia ustalono plany pracy Instytutu na rok 2018. Zapisano tam organizację spotkań połączonych z projekcjami filmu „Prymas przełomu”, podczas których uczniowie szkół podstawowych poznawać będą postać kardynała Józefa Glempa. Zapadła decyzja o organizacji ósmej edycji konkursu „Ku chwale ducha”, którego celem jest promocja wartości chrześcijańskich w życiu współczesnego człowieka. Podjęto też decyzję o wykonaniu pamiątkowej karty pocztowej i pieczęci Instytutu Prymasa Józefa Glempa.
Warto przypomnieć, że Instytut Prymasa Józefa Glempa istnieje od 2008 r. Jego celem jest promocja duchowej kultury Kujaw. Zadania są realizowane poprzez działalność edukacyjną, w szczególności organizacje wystaw i prelekcji, prezentacje multimedialne oraz prowadzenie działalności badawczej i wydawniczej.
Instytut dzieli siedzibę z Teatrem Miejskim. Na co dzień można w nim oglądać pamiątki po prymasie Józefie Glempie.
IPJG czynny jest od wtorku do piątku w godzinach 12-18, a w soboty od 10 do 16. Istnieje jednak możliwość telefonicznego uzgodnienia innych godzin zwiedzania.
Pierwszy śnieg na drogach, kierowcy masowo ruszyli do serwisów oponiarskich.
Źródło:
TVN