https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda w instytucie Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu. Zobaczcie zdjęcia

Anna Grochowina
Instytut Prymasa Józefa Glempa powstał 18 grudnia 2009 r. i od początku działa w strukturach Kujawskiego Centrum Kultury.
Instytut Prymasa Józefa Glempa powstał 18 grudnia 2009 r. i od początku działa w strukturach Kujawskiego Centrum Kultury. Anna Grochowina
Instytut Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu zaprasza na spotkanie pt. "Prymas na drogach Ojczyzny. Wspomnienie o kard. Józefie Glempie z okazji 12. rocznicy śmierci”.

Spotkanie odbędzie się we wtorek 21 stycznia o 17.00 w siedzibie instytutu. W dyskusji udział wezmą: dr Milena Kindziuk, autorka książki „Ostatni taki prymas”, ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Akademii Katolickiej w Warszawie i Prymas Polski abp Wojciech Polak. Spotkanie będzie okazją do uroczystego wręczenia statuetki „Ku chwale” ustanowioną przez prymasa Józefa Glempa jako wyróżnienie za wybitne zasługi w różnych dziedzinach. W tym roku otrzyma się dr Milena Kindziuk, nominowana przez prezydenta Arkadiusza Fajoka. Laureatka nagrody jest dziennikarką, publicystką i autorką, która w 2010 r. wydała książkę “Kardynał Józef Glemp. Ostatni taki prymas” zawierającą m.in. liczne fotografie oraz homilie. Bezpłatne wejściówki na spotkanie można odebrać w inowrocławskim Teatrze Miejskim.

W intencji śp. kard. Józefa Glempa celebrowana była msza św. w Inowrocławiu. W niedzielę 19 stycznia w kościele pw. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu przewodniczył jej abp Wojciech Polak. Natomiast w katedrze gnieźnieńskiej modlitwa za duszę prymasa odbędzie się dokładnie w rocznicę jego śmierci - 23 stycznia. O 18.00 mszę św. celebrować będzie bp RadosławOrchowicz.

Prymas z Kujaw

Śp. kard. Józef Glemp pochodził z podinowrocławskiegoRycerzewa, a święcenia kapłańskie przyjmował w Gnieźnie. Arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim był w latach 1981-1992. Jednocześnie sprawował urząd arcybiskupa metropolity warszawskiego, obie archidiecezje były bowiem do 25 marca 1992 połączone unią personalną. Po reorganizacji struktur Kościoła w Polsce w 1992 i rozłączeniu obu archidiecezji zachował godność Prymasa Polski do 2009 roku jako kustosz relikwii św. Wojciecha. Na mocy decyzji Benedykta XVI tytuł Prymasa Polski wrócił do arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego w grudniu 2009 roku, gdy kard. Glemp skończył 80 lat. Otrzymał go ówczesny arcybiskup gnieźnieński Henryk Muszyński.

Śp. kard. Józef Glemp zmarł 23 stycznia 2013 roku. 28 stycznia po mszy św. pogrzebowej w archikatedrze warszawskiej został pochowany w znajdującej się w świątyni krypcie arcybiskupów warszawskich.

Warto odwiedzić to miejsce

Instytut Prymasa Józefa Glempa powstał 18 grudnia 2009 r. i od początku działa w strukturach Kujawskiego Centrum Kultury. Jego celem jest nie tylko dbałość o pamięć prymasa, ale przede wszystkim promocja duchowej kultury Kujaw. Odwiedzając instytut, odwiedzamy niejako samego Prymasa Polski Seniora Józefa kardynała Glempa. Wchodzimy bowiem do jego biblioteki i gabinetu, gdzie znajdują się liczne pamiątki, m.in. Order Orła Białego, medale prymasa czy pamiątkowe statuetki okolicznościowe. Gabinet Józefa Glempa ozdobiony jest obrazami i rzeźbami, a także figurami świętych. Wchodząc do sali liturgicznej podziwiać można szczególnie ważne dla prymasa przedmioty, takie jak różańce, pierścienie biskupie, krzyż biskupi z całunem nazywany pektorałem, a także pastorały i szaty liturgiczne duchownego. Ostatnią częścią instytutu jest sala kujawska, w której eksponowane są zdjęcia z różnych okresów życia Jego Eminencji, informacje o rodzinie prymasa, szkolnych kolegach, a także znanych Polakach pochodzących z Kujaw. O historii życia i pracy prymasa z Kujaw opowiada opiekun instytutu, który oprowadza zwiedzających po ekspozycji. Wstęp bezpłatny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska