Dyszkę w Gąsawie pokonali po raz ósmy [zdjęcia]

Szymon Cieślak
VIII  Biegi Gąsawskie im. Gustawa Mądroszyka
VIII Biegi Gąsawskie im. Gustawa Mądroszyka Szymon Cieślak
Gąsawskie biegi na stałe wpisały się w kalendarz letnich imprez na Pałukach. Jak co roku wzięli w nich udział zawodnicy z całej Polski.

W tym roku wydarzenie, któremu patronuje Gustaw Mądroszyk (gąsawski lekarz - przyp. red.) towarzyszyło otwarciu orlika lekkoatletycznego (o czym pisaliśmy wczoraj). Z tej okazji start i metę biegów wyznaczono na bieżni nowego obiektu.

Lubią tu startować

To była ósma edycja przedsięwzięcia. W poprzednich latach zmaganiom towarzyszyły duże upały, w tym roku aura była łaskawsza - nie było ukropu, nie padał też deszcz.

Zawodnicy i zawodniczki pokonali trasę o długości 10 kilometrów. Wielu otwarcie przyznaje, że lubi przyjeżdżać do Gąsawy ponieważ lubią malowniczo położoną trasę. Zawodnicy biegli z Gąsawy, przez Komratowo, Bocianowo i Huby Gąsawskie. W tym roku wystartowało 180 osób. Najszybciej na metę przybiegł Mariusz Pawłowski z Marzęcic. Drugie miejsce zajął Zbigniew Kledzik z Chomiąży Szlacheckiej. Trzecie miejsce należy do Piotra Paszyńskiego z Łodzi.

Jeśli chodzi o zawodników marszu nordic walkig, ci jak zwykle pokonali dystans o połowę krótszy, a więc 5 kilometrów. W trasę z kijami wyruszyło tym razem 44 zawodników. Wygrał Arkadiusz Kędzierski z Trzemeszna.

Przygotowano także biegowe zmagania dla dzieci i młodzieży do lat 15. Ci ścigali się na liczącym 5 kilometrów odcinku między ulicami: Sportową - Ogrodową - Słoneczną - Marii Konopnickiej. Wśród chłopców wygrał Filip Pawłowski z Marzęcic. W gronie dziewcząt (tak jak w ubiegłym roku) zwyciężyła Zofia Kanarkowska ze Żnina.

Biegi im. Gustawa Mądroszyka cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród mundurowych. Organizowany w ramach tej imprezy Bieg Policjanta przyciągnął stróżów prawa z niemalże całej Polski. W tym roku zwyciężył przedstawiciel Pałuk - Dariusz Śliwiński ze Żnina. Drugie miejsce zajął Arkadiusz Herman ze Słupska. Trzecie miejsce należy do Bartosza Michalczaka z Barcina.

Jak co roku organizatorzy nagradzają lokalnych biegaczy. Najlepszą zawodniczką w biegu na 10 kilometrów została Hanna Kotwica z Godaw. Puchar dla najlepszego zawodnika odebrał Zbigniew Kledzik. Trofeum dla najlepszego zawodnika z Gąsawy, które ufundował Stanisław Mądroszyk (brat patrona biegów), otrzymał w tym roku Michał Senger. Natomiast puchar dla najstarszego zawodnika tegorocznych biegów gąsawskich otrzymał Antoni Sikora z Pniew.
Podczas imprezy przygotowano także inne atrakcje. Najmłodsi bawili się na dmuchanych zamkach, około 70 dzieciaków wzięło również udział w biegu dla najmłodszych, gdzie każdy uczestnik został nagrodzony medalem. Nie zabrakło też stoisk m.in. Zespołu Szkół Niepublicznych, gdzie można było posilić się własnej roboty chlebem ze smalcem.
Organizatorami ósmego Biegów im. Gustawa Mądroszyka byli: Stowarzyszenie Sympatyków Gąsawy, OSP i Rada Sołecka Gąsawy.

Zaproszenie do Barcina

Na koniec - jeszcze w temacie biegów - warto dodać, że duża biegowa impreza na Pałukach odbędzie się także w Barcinie.
Start czwartej z kolei edycji imprezy „Barcin Biega” przewidziano 24 września. Chętni już mogą się zapisywać.
Dla przypomnienia, trasa biegu - tak jak w Gąsawie - wynosić będzie 10 kilometrów, nie zabraknie marszu nordic walking - 5 kilometrów oraz biegów dla dzieci młodzieży. Imprezie - start i meta po raz pierwszy na stadionie - towarzyszyć będzie inauguracja sezonu sportowego 2016-2017.

Przeczytaj także: W Gąsawie otworzyli pierwszy w powiecie żnińskim lekkoatletyczny orlik oraz Pobiegli w gumofilcach. W Gąsawie ustanowili rekord Polski