Dyżur KRUS. O rentach, emeryturach i świadczeniach dla osób niepełnosprawnych

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Józefa Spychała, kierownik Wydziału Świadczeń w bydgoskim oddziale KRUS
Józefa Spychała, kierownik Wydziału Świadczeń w bydgoskim oddziale KRUS Lucyna Talaśka-Klich
12 grudnia przy redakcyjnym telefonie zasiadła Józefa Spychała, kierownik Wydziału Świadczeń w bydgoskim oddziale KRUS.

1) Chciałabym wystąpić o świadczenie dla osób niepełnosprawnych, czyli o tzw. 500 plus, dla mojej córki która od lat cierpi na padaczkę. Ona nie może sama pozostać w domu, bo może dostać ataku. Jakie dokumenty są potrzebne, żeby otrzymać taką pomoc?

Potrzebny będzie wniosek oraz zaświadczenie o stanie zdrowia (N-14). Druk zaświadczenia oraz wniosku można pobrać z naszej strony internetowej: www.krus.gov.pl.

Wniosek podpisuje osoba niepełnosprawna lub jej prawny opiekun. Dokumenty można wysłać pocztą lub złożyć w placówce KRUS.

Osoby, które nie mają orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy czy niezdolności do samodzielnej egzystencji zostaną skierowane na badanie przez lekarza rzeczoznawcę KRUS.

2) Czy wysokość renty z KRUS ma wpływ na wysokość pomocy dla niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji? Czy to może być mniej niż 500 zł?

Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji przysługuje w wysokości nie wyższej niż 500 złotych miesięcznie.

Renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy wypłacana z KRUS jest świadczeniem pieniężnym finansowanym ze środków publicznych (szczegóły w Ustawie z 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji - Dz. U. z 2019 r. poz. 1622) i ma wpływ na wpływ na wysokość świadczenia uzupełniającego. Zatem może to być kwota niższa niż 500 zł. Wysokość tego świadczenia stanowi różnicę pomiędzy kwotą 1600 zł (brutto) pomniejszoną o kwotę przyznanej emerytury czy renty w (brutto).

3) Czy dodatek pielęgnacyjny oraz kombatancki ma wpływ na wysokość świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji?

Nie ma wpływu, ponieważ tych dodatków nie wlicza się do dochodu.

4) Opiekuję się niepełnosprawnym ojcem, jesteśmy ubezpieczeni w KRUS. Stan zdrowia ojca się pogarsza, właściwie nie mam czasu zająć się już niczym innym, nawet pomocą mężowi w gospodarstwie. Czy przysługuje mi jakieś świadczenie za opiekę?

Może pani ubiegać się o świadczenie opiekuńcze. Przyznają je terenowe organy samorządowe, zatem proszę w tej sprawie zwrócić się do urzędu gminy.

5) Czy można się jeszcze starać o przyznanie częściowej emerytury rolniczej?

Od 1 października 2017 roku przepis dotyczący częściowej emerytury rolniczej został uchylony i już nie przyznaje się tego świadczenia.

6) Jak długo trzeba być ubezpieczonym w KRUS, żeby otrzymać emeryturę rolniczą?

Aby otrzymać emeryturę rolniczą trzeba podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej 25 lat. Trzeba także spełnić inne warunki np. ten dotyczący osiągnięcia wieku emerytalnego – od 1 października 2017 r. wynosi od 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny.

7) Teść jest na rencie strukturalnej, która kończy się w lutym 2020 roku. Wiek 65 lat osiągnie w kwietniu 2020 roku. Co z dwoma miesiącami między tymi datami? Co w takiej sytuacji musimy zrobić? Bardzo proszę o wyjaśnienie.

Należy złożyć wniosek do KRUS o przyznanie okresowej emerytury rolniczej. Do wniosku należy dołączyć decyzję z ARiMR (do wglądu). Aby zachować ciągłość pobierania świadczeń wniosek należałoby złożyć pod koniec lutego 2020 roku lub w marcu 2020 roku.

8) Choruję i zastanawiam się, czy nie wystąpić do KRUS o rentę okresową. Czy mogę wydzierżawić ziemię?

Jeśli otrzyma pan rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy, to po przekazaniu gospodarstwa ma pan szansę na świadczenie w pełnej wysokości.

Dotyczy to także dzierżawy gruntów na co najmniej 10 lat. Umowa dzierżawy musi mieć formę pisemną. Prawo dopuszcza, by grunty wydzierżawić np. synowi, ale wtedy potrzebne będzie jeszcze pana oświadczenie, że na tych gruntach nie będzie pan prowadził działalności rolniczej.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie